Základ veganského jídelníčku
Základnu výživové veganské pyramidy tvoří ovoce a především zelenina v různých formách – syrové v podobě salatů, obloh, šťáv, šetrně vařené, restované či pečené a také kvašené. Další patro pyramidy patří zdrojům sacharidů v podobě obilovin (především celozrnných) a dostatek bílkovin zajišťují luštěniny a výrobky z nich. Zdrojem zdravých tuků jsou pak ořechy a semena.
Alternativy masa
Alternativy mléka
Příklady jídelníčků
Výživa
Vyvážená veganská strava může přinášet zdravotní výhody v oblasti prevence tzv. civilizačních chorob, ať už jde o kardiovaskulární onemocnění, cukrovku druhého typu nebo některých druhů rakoviny (tlustého střeva, prostaty, prsu). Vegani mívají v průměru nižší tělesnou hmotnost a nižší výskyt vysokého krevního tlaku a cholesterolu. Rostlinná strava neobsahuje cholesterol, má nízké zastoupení nasycených mastných kyselin a naopak je díky vyšší konzumaci ovoce, zeleniny, luštěnin, celozrnných obilovin a ořechů bohatá na vlákninu, antioxidanty a celou řadu prospěšných fytochemikálií.
Trávení
Veganství a děti
Významné zdravotnické organizace se shodují na tom, že dobře sestavená rostlinná strava je dostatečná pro každý věk a plně pokrývá potřebu všech živin, které člověk potřebuje. To platí pro děti, stejně jako pro těhotné a kojící ženy. Nicméně v těchto obdobích je potřeba skladbě jídelníčku a zastoupení klíčových živin věnovat vyšší pozornost. Z důvodů horší vstřebatelnosti některých živin platí speciální zásady také pro vegany v seniorním věku. Více se dozvíte v následujících článcích.