Pestré, výživné a plnohodnotné jídlo. Ano, i takové mohou být placky. Pokrm, pod kterým si většina z nás vybaví bramborák nebo zeleninovou omeletu, rychlovku, kterou nachystáte k večeři, když se vám nechce vařit. Placky ale nemusí být nudné a chudé. A od toho je tu tento článek. Naučíme vás, jak připravit, dochutit a servírovat placky, které budete chtít jíst stále dokola a dokola. K snídani, obědu i k večeři. A další den znova.
Proč zrovna placky?
Placky můžete připravit na sladko i na slano. Na jejich přípravu můžete využít téměř všeho, co nabízí vaše lednička či spíž. Základem může být zelenina, ale i ovoce, luštěniny, luštěninové mouky, obiloviny, semínka či ořechy. Pomocí bylinek a koření můžete pak placky stylizovat do různých světových kuchyní. Velkou inspiraci můžete najít v asijských kuchyních, zejména pak indické či korejské, které jsou studnicemi receptů různých plackových pochutin.
Při rozhodování, jaké placky zvolit je dobré si ujasnit, zda chcete pouze přílohu, kde například Indové volí chapati či placky Naan nebo hlavní chod, který by měl být výživnější. Přílohové placky jsou mnohdy připravovány z mouky nebo bramborového těsta. V Česku patří stále bramborové lokše k oblíbené příloze k pokrmům se zelím, ale i na sladko s povidly a mákem. Populární „placky“ z mouky jsou bezesporu palačinky nebo silnější lívance. Věděli jste, že si oboje můžete dopřávat i naslano?
V případě, že chceme placky podávat jako hlavní chod, měli bychom kombinovat výživnější suroviny a nezapomenout jídlo doplnit i čerstvou zeleninou či ovocem. I taková palačinka může být plnohodnotným jídlem, pokud ji připravíme z celozrnné mouky a místo marmelády naplníme tofutvarohem, čokopomazánkou z cizrny, posypeme semínky či praženými ořechy a doplníme ovocem.
Za největší výhodu považujeme to, že při přípravě placek můžete snadno a chutně využít zbytky z kuchyně. Zbyla vám uvařená cizrna, zbytek brambor, rýže nebo máte v lednici ovadlou zeleninu? Schovejte je do placek.
Čím nahradit vejce a mléčné výrobky?
U rostlinných verzí placek, omelet a jídel tohoto typu se naskýtá otázka, jak bude hmota držet? Čím suroviny spojit, aby se nerozpadaly? V neveganských pokrmech se často sahá po pojivu v podobě vejce či mléčných výrobků jako je třeba kefír, jogurt či sýr, jak ale postupovat u čistě rostlinných variant?
Nejsnadnější možností je neveganské potraviny nahradit přímou alternativou ve veganské verzi – sýr nahradíte rostlinným sýrem, jogurt mandlovým nejogurtem, vejce například rozmíchanou Hraškou s trochou vody, gelem z lněných semínek či banánem ve sladkých verzích. Troufáme si říct, že v 99 % případů to bude fungovat bez problémů.
Druhou možností je využít v receptech potravin s přirozeně pojivým efektem a obejít se zcela bez různých náhražek. Věděli jste, že vejce mnohdy vůbec nemusíte nahrazovat? Pojivost v těstě vám zajistí lepek, pohanka, ovesné vločky, rozmixované vařené luštěniny či již zmiňovaná nabobtnaná semínka jako třeba lněné a chia, sypká vláknina typu psyllium, ovocné pyré, škrob, ale také strouhaná cuketa, brambory a jiné.
Pojďte se nyní s námi podívat na naše nejoblíbenější plackové recepty, které jsme poctivě testovali na všech členech našich rodin.
Recepty
Italský bramborák
Italský bramborák je svěžejší variantou českého bramboráku, který se připravuje zcela bez přidání mouky. Pojivost těstu dodává bramborový škrob, proto je pro správný výsledek nutný vhodný výběr brambor.
Suroviny (2—3 porce)
- 1 kg škrobových brambor (varný typ C)
- sůl
- pepř
- oregáno
- 1 stroužek česneku
- drcený kmín
- 100 g marinovaných sušených rajčat
- 100 g nasekaných černých oliv
Postup
Brambory nastrouhejte nahrubo, posolte a nechejte aspoň 30 minut stát. Brambory pustí hodně škrobu, který slijte, ale ještě si jej ponechejte.
Do nastrouhaných brambor přidejte nasekané olivy, rajčata, koření, česnek a bylinky. Promíchejte. Těsto by mělo držet při sobě, pokud ne, přidejte trošku slitého škrobu.
Smažte na nepřilnavé pánvi na trošce oleje v tenké vrstvě z obou stran.
Takto připravené bramboráčky jsou skvělou letní večeří. Aby bylo jídlo plnohodnotné, doporučujeme přidat pečenou cizrnu, dip z rostlinného jogurtu a čerstvou či kvašenou zeleninu. Krásně k nim ladí zralá cherry rajčátka a lehce ogrilovaná paprika.
Zelná placka
Nejen ze zelí můžete připravit tuto jednoduchou, ale velmi výživnou placku. Zelí můžete nahradit cuketou, mrkví nebo jinou pevnější zeleninou, kterou máte rádi. Druhou surovinou je Hraška, což je ochucená hrachová mouka. Dá se nahradit moukou cizrnovou a případně si směs ochutit dle svých potřeb.
Suroviny (1 placka)
- ¼ hlávky mladého zelí
- 60 g Hrašky na obalování nebo cizrnové mouky
- voda
- sůl
Postup
Hrašku rozmíchejte s vodou do konzistence lívancového, hustého těsta. Postačí vám na to zhruba 120—150 ml.
Do těstíčka přimíchejte nadrobno pokrájenou zeleninu, osolte a promíchejte.
Následně smažte na kapce oleje dozlatova z obou stran. Při otáčení si můžete pomoci malým talířkem. Pozor trvá to několik minut než se placka propeče, proto nepospíchejte s otáčením a smažte na mírnějším plameni delší dobu. Pokud budete otáčet moc brzy, placka se vám může potrhat.
Tip k servírování
Placka chutná výborně potřená hummusem nebo rajčatovým pikantním chutney s porcí čerstvé zeleniny.
Pokud uberete soli, použijete cuketu a místo Hrašky na obalování zvolíte Hrašku vanilkovou, můžete placky jíst i na sladko. Nám nejvíce chutnají studené jako součást pikniku s čerstvým ovocem a oříškovým máslem.
Indické bhaji
Jednoduché, silně kořeněné placky z obyčejné cibule vás svou chutí překvapí. Pokud máte rádi letní grilování a rádi překvapujete přátele něčím originálním, zkuste připravit bhaji placky, které jsou zastudena snad ještě lepší než čerstvě usmažené.
Suroviny (2 porce)
- 6 lžic celozrnné mouky
- 1 lžička kurkumy
- 1 lžička římského kmínu
- 1 lžička garam masaly
- sůl
- pepř
- 2 červené cibule
Postup
Cibuli nakrájejte na kolečka, lehce osolte a nechejte odstát. V misce si promíchejte mouku, kurkumu, kmín, garam masalu a pepř. Přidejte 3—4 lžíce vody, aby vzniklo hodně husté těsto.
Do těsta přidejte nasolenou cibuli a promíchejte. Nyní by měla být konzistence jako lívancové těsto s kousky cibule.
Smažte malé placičky ve vrstvě oleje, tak jako Indové anebo placičky upečte v troubě. Obě varianty jsou výborné, tu pečenou ocení lidé, kteří si hlídají příjem tuků.
K placičkám se výtečně hodí rostlinná alternativa jogurtové raity, kterou připravíte smícháním rostlinného jogurtu, nahrubo nastrouhané okurky, soli a lístků máty.
Tyto placičky jsou ideální jako exotická chuťovka při grilovačce a ocení ji i milovníci hořkého piva.
Plněná indická placka Aloo paratha
V Indii zůstaneme i u dalšího receptu, kde opět spotřebujete zbytky zeleniny, brambor či rýže. Základem tohoto receptu je moučná placka, která se plní pikantní směsí, kterou můžete obměňovat podle toho, co zrovna přebývá v lednici. Upotřebit můžete zbytek pečené zeleniny, vařené brambory, rýži nebo klidně i uvařenou zeleninu z polévky.
Suroviny
Těsto:
- 2 hrnky mouky (můžete použít celozrnnou)
- ½ lžičky soli
- 2 lžičky oleje
- voda
Na náplň:
- 3 uvařené brambory
- 1 lžička zázvorové pasty
- ¼ lžičky chilli vloček
- ½ lžičky koriandrových semínek
- 1 lžička kurkumy
- ½ lžičky kmínu
- ½ lžičky Garam Masala koření
Postup
Mouku smíchejte se solí a olejem. Následně přidávejte vodu. Každý druh mouky má jinou savost. Přidávejte postupně, dokud nebudete mít vypracované hladké a nelepivé těsto. Nechejte odstát, lepek začne působit a kvalita těsta se zlepší.
Mezitím si připravte náplň. Na kapce oleje orestujte rozemleté koření, nechejte pořádně rozvonět. Následně přidejte brambory. Dosolte podle chuťových preferencí. Za nás není sůl v náplni potřeba, i tak je chuťový zážitek silný.
Nyní směs nechejte vychladnout. Ze studené směsi vytvarujte 8 kuliček.
Těsto rovněž rozdělte na 8 částí. Každou část rozválejte na placku, doprostřed položte jednu kuličku a těstem opatrně zabalte. Poté znovu rozválejte.
Takto připravené placky opékejte nasucho na rozpálené, ideálně litinové pánvi z obou stran.
Placky opět poslouží jako skvělá příloha nebo základ letního jídla. K placce si můžete připravit cizrnové karí anebo svěží zeleninový salát s luštěninovým dipem.
Korejská pikantní placka
Máte rádi kimči? Pokud patříte mezi milovníky, zbystřete. Korejci z něj totiž připravují luxusní placky, které musíte vyzkoušet. Potřebujete na ně jen kimči, trochu nálevu, mouku, olej, pepř a v případě rostlinné varianty i trochu cizrnové mouky.
Suroviny
- 1 lžíce cizrnové mouky (můžete použít i Hrašku)
- 3 lžíce vody
- pepř
- 2 hrsti veganského kimči
- celozrnnou mouku
- nálev z kimči
Postup
V míse promíchejte cizrnovou mouku s vodou a pepřem, do těstíčka vhoďte 2 hrsti kimči a zaprašte moukou. Opět se snažte připravit hmotu o konzistenci lívancového těsta. Pokud bude výsledek moc hustý, přidejte nálev z kimči.
Na lehce omaštěné pánvi smažte menší placky dozlatova.
My tyto placky milujeme jen tak, ale opět nic nezkazíte, když si k nim připravíte svěží, nepálivý dip. Výborně fungují třeba tzatziky.
Cizrnové placky na sladko
A kdo by rád vyzkoušel i sladké placky, můžete vyzkoušet tyto z vařené cizrny. Skvělé jsou i v případě, kdy použijete bílou či červenou fazoli. Mimochodem placky z luštěnin na sladko jsou skvělou volbou, jak dostat bílkoviny i do dětí nejedlíků.
Suroviny
- 1 hrnek uvařené a rozmačkané cizrny
- ½ hrnku ořechového mléka
- špetka vanilky
- špetka soli
- ½ hrnku rozmixovaných a na sucho opražených ovesných vloček
- 1 banán
- 1 lžička kypřícího prášku do pečiva
- K podávání: domácí marmeláda, ořechové máslo, čerstvé ovoce
Postup
Cizrnu rozmixujte s banánem a ořechovým mlékem na kaši. Přimíchejte rozmixované vločky, přidejte kypřící prášek, špetku soli a vanilky. Nechejte alespoň 20 minut těsto nabobtnat. Kdyby i po 20 minutách bylo řídké, přidejte ještě trochu ovesných vloček, můžete použít i vcelku. Základ je nedat jich tam moc a vždy chvíli počkat, než nabobtnají.
Z těsta lívancové konzistence smažte menší placičky, které konzumujte ideálně ještě teplé.
I zde můžete místo banánu použít vanilkovou Hrašku (1 lžíce Hrašky na 3 lžíce vody).
Závěr
Jaké placky vás zaujaly? Vyzkoušejte a dejte nám vědět, které se staly vašimi favority. Za nás vedou kimči placky a také plněné kořeněné, kam se dají schovat zbytky z vaření.
A to nejlepší na konec – placky si můžete rovněž nasmažit do zásoby a zamrazit. Jen v takovém případě nesmažte dozlatova, aby byly akorát, až jim po rozmrazení věnujete ještě pár minut na pánvi.