Je libo čaj bohů? Tedy, on to vlastně není tak úplně čaj, ale netřeba lpět na detailech. S oblibou se podává teplý i vychlazený, skvěle chutná, a ještě prospívá našemu zdraví. Tak přimhuřte oko a nabídněte si. Záhy zjistíte, že tento nápoj v sobě rozprostírá také rituální přesah – při jeho správné přípravě se budete cítit téměř jako v kruhu indiánů, kteří nikam nespěchají a nechají své tělo prostoupit veškerou blahodárností, které pro ně maté ve svých rukou má.
Cesmína paraguayská – tajemství amazonských pralesů
Kde se vlastně maté bere? Je důležité si uvědomit, z jak jedinečného a křehkého ekosystému původní cesmína paraguayská, zdroj Yerba maté, pochází.
Stálezelený strom cesmíny paraguayské dorůstá v běžných podmínkách až 20 metrů. Tak veliké cesmíny bychom našli na původních stanovištích, tedy kolem potoků a v lesích, cca 500 metrů nad mořem. Cesmína má bílé květy a plodí červené ovoce.
Pro účely sklizně se ale udržují ve výšce keřů, tedy maximálně osmimetrové. Pěstování cesmíny se věnují farmáři v Paraguayi, Uruguayi, Argentině a na jihu Brazílie.
Arzenál přírodních stimulantů
V hlavní roli Yerba maté vystupuje kofein, díky kterému má nápoj silně povzbuzující účinky. A že nejde o žádné indiánské šarlatánství potvrzuje fakt, že je maté běžně využívanou a uznávanou zdravou alternativou kávy, kterou využívají lidé napříč světem i životním posláním – pro své povzbuzující účinky je maté s oblibou běžně užíváno domorodými kmeny, stejně jako špičkovými korporátními manažery. Spolu s kofeinem má výrazně stimulující účinky také matein, povzbuzující látka přítomná pouze v maté, která na rozdíl od kofeinu není návyková.
Mezi další obsažené látky patří třísloviny, teofylin (ten stimuluje nervový systém, zrychluje srdeční tep a zvyšuje krevní tlak), vitaminy A, B, C, antioxidanty a silice, díky kterým má nápoj výraznou chuť a aroma.
V maté jsou také přítomny saponiny, které mají močopudný účinek a kyselina chlorogenová, která je běžnou součástí zelených káv a stimulujících nápojů. Dále pak minerály a dalších, až 190 účinných látek.
Yerba maté a jeho účinky
Ačkoli výluh z lístků cesmíny paraguayské připravovali už indiáni, teprve v 80. letech minulého století potvrdili vědci jeho mimořádné dopady na zdraví. Jaké tedy blahodárné účinky mohou být při pravidelném pití maté zaznamenány? Podle dobře ozdrojovaného článku na webu Brainmarket se náš organismus může setkat s těmito účinky:
- V první řadě povzbuzuje mysl i tělo. Stimuluje, brání únavě, zlepšuje koncentraci, projasňuje mysl.
- Pokud jde o zažívání, konzumace nálevu potlačuje pocity hladu, podporuje trávení a přispívá k rychlejšímu odbourávání tuků.
- Je bohatým zdrojem antioxidantů, které bojují proti volným radikálům.
- Maté má i proti-zánětlivé účinky, které mohou pomoci při nemoci nebo bolestivosti zubů, svalů či kloubů
Nelítostný souboj: maté vs. káva a čaj
Ať už jste zapřísáhlí stoupenci kávy či kopete za čajový tým, v obou případech se nabízí otázka, co od maté v porovnání s kávou a čajem vlastně čekat.
Společný rozdíl maté oproti čaji a kávě je vyšší obsah organismu prospěšných látek.
Dalším rozdílem jsou povzbuzující účinky. Všechny tři nápoje obsahují stimulanty, avšak u čaje se jich vyskytuje nejmenší množství. Uvádí se, že jeden šálek černého čaje obsahuje zhruba 40 mg teinu (tein je specifické označení kofeinu v čaji). Oproti tomu káva má v jednom šálku zhruba 100 mg kofeinu a maté ve stejném množství obsahuje průměrně 80 mg kofeinu.
Takže jak to, že když je obsah kofeinu v maté nižší než v kávě, jsou jeho povzbuzující účinky efektivnější? Jedním z hlavních důvodů je vstřebávání. Zatímco u kávy přichází stimulační efekt rychle a za poměrně krátkou dobu odezní, uvolňování povzbuzujících látek z maté je pomalejší a postupnější – tím dochází ke stimulaci po delší dobu a omezuje se tím šok z rychlého nakopnutí organismu.
Kalabasa s bombilou pro správné vychutnání
Tradičně se nápoj podává ve vydlabané tykvi s bambusovým nebo kovovým brčkem majícím na svém konci drobné sítko. Toto speciální brčko se nazývá bombila a tykvové nádobě se říká kalabasa – tu můžete ji najít ve více velikostech podle toho, zda si nápoj chcete dopřát v soukromí nebo se o něj podělit s přáteli. Sdílení této tradiční nádoby ke společnému pití maté, je známkou přátelství a mezilidských vazeb.
Kalabasa se tradičně vyrábí z vydlabané tykve, v dnešní době se však pro výrobu používají nejrůznější materiály – dřevo, sklo, keramika a silikon.
Pořízení si vlastní kalabasy s sebou nese rituální nádech. Pokud zakoupíte kousek vyrobený z vydlabané tykve, většinou vás čeká doma před prvním použitím ještě náležitá příprava. Zahrnuje nechání prvního nálevu maté v tykvi na 24 hodin odstát, poté vylít a z vnitřního prostoru kalabasy vydlabat lžící zbytky dužiny a následně stěny uhladit. Postup se poté opakuje ještě jednou, avšak již bez opracování tykve lžící z vnitřní strany. Na závěr je možné tykev vylít karamelem, medem nebo javorovým sirupem.
Čaj Yerba maté – rozmanitá lahodnost napříč nálevy
Ač je Yerba maté už poměrně známým nápojem, pro mnohé je stále ještě opředen tajemnem. Co se tedy skrývá za oponou tohoto (ne)čaje?
Yerba maté má výraznou, kouřovou a zemitou chuť. Na rozdíl od čaje má nízký obsah taninu, vlivem kterého čaje chutnají někdy až hořce a trpce. Chuť Yerba maté je silná, nikoli však hořká.
Dalším aspektem výrazně ovlivňující chuť, je počet nálevů připravených z jedné dávky sušených lístků. Zpočátku může maté chutnat až moc silně, ale je to jen o tom, najít si pro sebe tu pravou míru. Brzy pak zjistíte, jaké množství cesmíny je pro vás to pravé, aby byl chuťový požitek maximální a s nadšením jste se vydali na další putování za poznáním nejrůznějších odlesků chutí… postupně nálev po nálevu.
Dýmka míru mezi nápoji
Cesmína je považována za symbol přátelství a míru – tradičně se pije v kruhu přátel z jedné společné kalabasy, která obíhá v kruhu a propojuje tak všechny jeho členy. Možná to zní jako milá, leč pradávná zvyklost indiánů, na kterou se dnes již vzpomíná. Opak je pravdou! Tento zvyk je stále živý a s oblibou je dodnes využíván po celém světě. Pozvání ke společnému pití maté je tedy velmi důvěrným projevem přátelství, míru a soudržnosti.
Příprava Yerba maté
Jak tedy maté správně připravit, abychom získali správně podávaný nápoj se všemi jeho benefity?
- Kalabasa se naplní sypkým mate asi do poloviny, případně do tří čtvrtin. Poté se otvor nádoby zakryje rukou, převrátí se a protřepe se. Na dlani vám ulpí část prachové složky maté (pokud vám tento prach vadí při pití, lze koupit prosáté listy bez prachové složky, někdo naopak tento prach schválně přidává). Toto můžete udělat několikrát a na závěr obrátíte kalabasu na stranu, tak aby se maté shromáždilo na jedné straně nádoby.
- Následně nádobu postavíte a maté by mělo vytvořit kopeček, svažující se (pod úhlem cca 45°) od vrcholu nádoby na jedné straně až na dno. V tuto chvíli se maté zalije trochou studené vody. Tím zajistíte, že maté po zalití horkou vodou “nespálíte”.
- Po několika minutách do kalabasy zasunete bombillu tak, že ji zastrčíte do svahu, který tvoří maté, a od té chvíle už ji nevytahujete.
- Pak se vše zalije horkou, ale ne vařící vodou (cca 80 °C) tak, aby se nezbořil svážek a nad hladinou zůstal malý ostrůvek suchého maté. Maté se neslévá a lístky se ponechávají v nádobě po celou dobu pití (z toho důvodu se používá pro pití bombilla).
- Ortodoxní příznivci pijí maté bez příchuti, ale lze jej ochutit karamelem, sirupem, medem nebo citronem.
Vyladěné směsi jsou trefou do černé
Cesmína je dokonalým parťákem do týmu! Stává se tak oblíbenou na pití ve směsích, které svým složením míří na nejrůznější cíle. Některé jsou čistě chuťové, jiné i účelové. Přidáním dalších odpovídajících složek tak dostaneme efektivněji zaměřenou směs – například na zvýšení koncentrace i spalování tuků. Z příchutí se pak s oblibou vyhledávají směsi s citronem a ostatními citrusy, borůvkami a dalšími lesními plody, tropickým ovocem, ale také s levandulí a bylinami. Nabídku cesmínových směsí naleznete například na stránkách eshopu Brainmarket.
Už máte maté?
Troufám si říct, že ať už holdujete kávě nebo čaji, Yerba maté svými vlastnostmi vzbuzuje pocity zvědavosti a touhu po bližším seznámení u příznivců obou táborů. Není nad čím váhat, vrhněte se na ochutnání. A kdo ví, třeba po pár vypitých šálcích už doma uvolníte místo také své vlastní kalabase s bombilou a stanete se tak pravým vychutnávačem Yerba doušků.