Vegetariánství je způsob stravování, kdy se jedinec vzdává konzumace masa a masných výrobků (včetně např. sádla či želatiny), motivovaný myšlenkou nezabíjet živé tvory pro lidskou obživu. Může nabývá pestrou paletou podob. Nejrozšířenější je tzv. laktoovo-vegetariánství, které toleruje konzumaci vajec (ovo), mléka a mléčných výrobků (lakto), případně jeho kombinace. S vegetariánstvím spřízněná makrobiotika staví především na celozrnných obilovinách, zelenině (hlavně tepelně upravené a kvašené) a luštěninách (čímž má blízko k veganství). Zdůrazňuje lokální zdroje, v přímořských oblastech to mohou být i ryby a mořské plody.
Snad právě proto je častým omylem v Česku vžité přesvědčení, že vegetariáni konzumují ryby. V tom případě se jedná o tzv. pesco-vegetariánství, jenž však není v komunitě uznáno za plnoprávné. Podobně jako pollo-vegetariánství (vynechání červeného masa) odporuje hlavní myšlence – nezabíjet živé tvory pro lidskou obživu. Mimochodem, striktně vegetariánské nejsou ani některé sýry, které využívají živočišná syřidla ze žaludečních šťáv telat.
Ze zdravotního hlediska je výhodou vegetariánství větší konzumace vlákniny a naopak nižší příjem živočišných tuků. Je však třeba dát si pozor na některé minerální prvky, jako například železo a také vitamin D. Navzdory obecným představám pak, až na zcela nevhodně sestavený jídelníček, prakticky nehrozí nedostatek bílkovin. Ty jsou zastoupeny jak v mléčných výrobcích a vejcích, tak samozřejmě v luštěninách, obilovinách, semenech a ořeších a v menší míře i v zelenině.
Přesto je i v tomto případě dbát na zásady sestavení plnohodnotného rostlinného jídla a protože je masný a mléčný průmysl propojený, je z etického hlediska žádoucí část mléčných výrobků nahradit ořechy a semeny. Tímto způsobem je možné také nahradit nasycené mastné kyseliny zdravotně prospěšnějšími nenasycenými.
Je libo vegetariánské recepty? Všechny recepty na Vegmanii jsou čistě rostlinné.