Pórek nebo také pór patří rodově k česnekům. Byl pěstován již Egypťany, Řeky a Římany ve starověku. Ozimé odrůdy dobře snáší i nízké teploty a zkušení zahrádkáři si tak mohou dopřát čestvý lokální pórek i teď v zimě. Jeho zelená část obsahuje 2x více vitamínů než bílá, takže ji v žádném případě nevyhazujte. Má však silné aroma, je tak vhodné ji do jídel přidávat v poměru přiměřeném k hlavní surovině.
Pórek obsahuje provitamin A, vitaminy skupiny B nebo vitamin C (toho ve 100 g pórku najdeme nezanedbatelných 15 mg), dále par karoten a pestrou paletu minerálních látek, jako je draslík, vápník, fosfor, železo, mangan, selen. Na lidské zdraví má celou řadu pozitivních účinků, například:
- Působí močopudně a odvodňuje, což ocení revmatici a osoby trpící dnou
- Podobně jako cibule nebo česnek v trávicím traktu reguluje nepříznivé bakterie a kvasinky
- Doporučuje se při při nadýmání a zácpě, díky obsahu vlákniny má blahodárný vliv na střevní peristaltiku
- V lidovém léčitelství se pórek používá ke zlepšení hlasu a stejně jako cibule proti kašli.
Pórek v kuchyni
Užití pórku v kuchyni je rozmanité – může se vařit ve vodě nebo v páře, zapékat s těstovinami či bramborami, dusit společně s další zeleninou a použít jej v rizotech, mícháných pánvích s tofu s rýží nebo promíchaných s rýžovými nudlemi. Pro zpestření se hodí v malém množství do polévek nebo pokrájený na tenká kolečka na chlebu s pomazánkou. Nejznámější z pórkových jídel je krémová polévka nebo omáčka, v poslední době je populární také pórkový koláč (quiche). Inspirujte se tagem recepty z pórku.
Před využitím do jídel je pórek potřeba dobře očistit. U spodní bílé části stačí odříznou část s kořínky a případně sloupnout nejschvrchnější vrstvu, je-li už zavadlá. Horní části je potřeba věnovat zvýšenou pozornost. Ideální je ji odříznout a rozebrat vrstvu po vrstvě a pořádně ji propláchnout. Právě tady se, často ukryté, schovávají drobné kamínky a zbytky hlíny, které výrazně snižují komfort konzumovaného pórkového jídla. Zelenou část je také vhodné přidávat do jídel později – brzy ztrácí sytě zelenou barvu. Ne každému je však po chuti její výrazné aroma.
V tradičním pojetí se pór často používá v polévkách a omáčkách s mléčnými výrobky, jako je máslo, mléko nebo smetana. Jak na to vyzrát ve veganské kuchyni? Místo másla použijte pochopitelně oleje – hodí se především chuťově neutrálnější řepkový, ale pro zpestření můžete zkusit i kokosový tuk. Mléko a smetany nahradíme jejich rostlinnými alternativami (mandlovou, sójovou…).
Doma můžete získat výživnou smetanu jednoduše rozmixováním na několik hodin namočených kešu ořechů. Silnější mixér z nich vykouzlí dokonale hladkou konzistenci. Přidat můžete také lahůdkové droždí a malou lžičku prášku z cibule (usušené v sušičce či na radiátoru a rozmixované ve stolním mixéru).
Pórková polévka
Ingredience:
- 1 velký či 2 menší pórky
- 250 ml zeleninového vývaru
- 1 lžíce lahůdkového droždí
- 200 ml rostlinné smetany
- 2 lžíce řepkového oleje
Postup:
Pórek důkladně očistěte. Odkrojte zelenou část a odložte ji, bílou pokrájejte na kolečka. V hrnci na řepkovém oleji je orestujte, dokud nezměknou. Přilejte vývar (nebo lžičku sypkého či půl kostky pevného zeleninového bujónu, rozpuštěného v horké vodě) a pět minut na mírném plameni provařte. Několik centrimentrů zelené části odřízněte, pokrájejte na kolečka a vařte dalších 5 minut.
Ponorným mixérem polévku rozmixuje do hladka. Přidejte lžíci lahůdkového droždí a rostlinnou smetanu. Hodí se především oříšková z mandlí nebo kešu, která je tučnější a má výraznější chuť. Využít také můžete zbytek bílých fazolí, rozmixovaných s malým podílem vody. Za stálého míchání nechejte mírně zredukovat tekutinu a propojit chutě. Podle potřeby dosolte.
Pórková pomazánka
Ingredience:
- 1 balíček uzeného tofu Lunter
- 200g bílého jogurtu (lépe nesójový)
- 1 menší pórek, nakrájený na velmi tenká kolečka
- 1 lžička bylinek (pažitka, petrželka)
- 1 lžíce lahůdkového droždí
- sůl, pepř
Postup:
V tomto případě na pomazánky jednoznačně doporučuju uzené tofu od firmy Lunter. Má měkčí konzistenci a jemnější chuť (a navíc z něj získáte slušný podíl doporučené denní dávky dobře vstřebatelného vápníku). Tofu nastrouháme na jemno. Vmícháme jogurt, pórek a bylinky a dobře promícháme. Pokud je pomazánka díky jogurtu řidší, vypomůžeme si lahůdkovým droždím. Jen opatrně, ať chuťově příliš nedominuje. Dosolíme a případně lehce opepříme. Podáváme na čerstvém, nejlépe celozrnném pečivu. Pomazánku můžeme posypat také čerstvými klíčky a přikusujte syrovou zeleninu.