Lichořeřišnice

Lichořeřišnice

Pro někoho jsou její oranžové květy jen ozdobou balkónů či zahrad, pro jiné platí za užitečnou léčivky i vítané zpestření kuchyně. Řeč je o lichořeřišnici, původem jihoamerické rostlině, jenž postupně osídlila prakticky celý svět a v plané podobě se šíří dále i bez lidského zásahu. Využíváme z ní především květy (které můžeme nasušit do zásoby na zimu) a listy.

Lichořeřišnice je známá především jako přírodní antibiotikum. Má silné léčivé účinky a zároveň narozdíl od průmyslových léčiv podobného typu je ohleduplná k mikroflóře zažívacího traktu. Vyhlášená je také při léčbě zánětů močových cest a ledvin i horních cest dýchacích. Používá se též jako pomoc při padání vlasů, proti lupům, při různých vyrážkách či hojení ran.

Dalším důvodem, proč si ji vysázet do truhlíku nebo na záhon, je její využití v kuchyni. Její mladé listy i květy se pro mírně pikantní chut hodí například do salátů nebo jako barevná obloha k různým rizotovým či těstovinovým jídlům.

 

Autor článku
Pavel OvesnýJmenuji se Pavel Ovesný a veganství se věnuju 17 let. Založil jsem web Vegmania.cz a natočil kurz Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst rostlinně pestře a zároveň chutně. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí vašeho domova. Zjistěte víc

Související články

Ptačinec, česnáček, bršlice či svízel. Víte, jak tyto divoké byliny použít v kuchyni?

divoké byliny
Alena Teclová   11. 03. 2024   Potraviny
Divoké byliny nejsou žádný plevel! Využívali je už naši předci, a to jak v kuchyni, tak i v léčitelství. Dnes jsou povětšinou mnohem výživnější než běžně prodávané druhy ovoce a zeleniny. Obsahují vitamíny, minerály, ale také něco, kvůli čemu se jim pěstované odrůdy nemohou vyrovnat.