Podobně jako kedlubna, kapusta či zelí byl i květák vyšlechtěný z divoké brukve. Tahle košťálová zelenina, lidově zvaná také karfiol, je známá vysokým obsahem draslíku, kromě něj obsahuje hořčík, železo, zinek, selen a také spoustu vitaminů (A, B, C, E). I proto je místo klasického smažení v trojobalu naopak vhodné jej upravovat co nejšetrněji – nejlépe vařený v páře. Především mladý a čestvý se může jíst i zasyrova. Květák však není vhodný pro osoby trpící dnou, obsahuje totiž poměrně dost kyseliny močové.
Všeobecně nejrozšířenější odrůdou květáku je květák bílý, ale existuje i květák zelený (esteticky okouzlující pyramidální odrůda romanesco), načervenálý či fialový. Při jeho trávení může docházet k nadýmání, které lze eliminovat přidáním koření (česnek, kmín, mletý koriandr) nebo bylinkami podporujícími trávení (bobkový list, fenykl). A ještě tip na přípravu – nepříjemného zápachu, který květák občas vylučuje při vaření, se zbavíte jeho důkladným omytím, nejlépe ve slabé octové vodě.
Květákové recepty
V tuzemsku je květák známý především jako smažený v trojobalu nebo jako květákový mozeček. Jeho využití je ale mnohem pestřejší – výborně se hodí do zapečených jídel, rizot, nebo omáček, jako je třeba květákové kari. Své místo má i v zeleninových polévkách, do těch mixovaných krémových můžete upotřebit i nadrobno nasekaný košťál, který končí často v koši. Spousta prospěšný látek je totiž právě v něm.
Najemno posekaný čerstvý květák najdete v řadě vitariánských receptů – v salátech nebo kuskusu. Spojený těstíčkem z luštěninové mouky může být i korpusem na květákovou pizzu. A samozřejmě z něj můžete po uvaření vytvořit s hrachovou moukou těsto a osmahnout po obou stranách lákavé květákové placičky.
Upéct jej můžete jak rozebraný na růžičky, tak jej pokrájet podélně na cca 2 cm široké plátky a udělat tak “steaky”. Ani příznivci obalovaného květáku nepříjdou zkrátka – můžete si připravit buď těstíčko z Hrašky anebo rovnou pikantní verzi ala “buffalo wings”. Pojďme se kouknout, jak na to.
Pikantní květáková křidélka
těstíčko: 100 g cizrnové mouky, 200 ml vody, 1 lžička prášku ze sušené cibule, 1/2 lžičky granulovaného česneku, 1 lžička uzené papriky, 1 lžička soli (může být i mořská i černá, pokud chcete více vajíčkovou chuť)
marináda: 3 lžíče sladkého kečupu, 2 lžíce rostlinného sirupu, 1 lžíce řepkového oleje, 2 rozetřené stroužky česneku, 2 lžíce sójové omáčky (Shoyu nebo Tamari), 1/2 lžičky chili vloček
Všechny ingredience na těstičko smícháme v misce. Květák rozebereme na středně velké růžičky, namáčíme v těstíčku a pokládáme na pečící papír na plech. Dáme péci v předem předehřáté troubě na 180 stupňů na zhruba 20 minut a mezitím si rozmícháme marinádu. Květák potřeme marinádou a pečeme dalších 15 minut. Podáváme s bramborovou kaší nebo bramborami na cibulce.
Květáková krémová polévka
Cibuli pokrájíme na drobno a osmažte na 2 lžících řepkového oleje do zlatova. Přidáme na růžičky rozdělený nebo pokrájený květák. Zalijeme vroucí vodou tak, aby bylo vše ponořeno a přidáme lžičku zeleninového bujónu. Vaříme zhruba 20 minut, dokud není květák úplně měkký. Do hrnce přidáme lžíci lahůdkového droždí a 200 ml rostlinné smetany. Tu nejlepší a domácí získáte tak, že třetinu hrnku kešu namočíte alespoň na 2, ale ještě lépe 6 – 8 hodin, do studené vody. Tu pak vylejete, přidáte hrnek čerstvé vody a rozmixujete úplně do hladka. Květák s vodou a smetanou rozmixujeme do hladka, případně dosolíme. Dozdobíme nasekanou natí čerstvých bylinek nebo jarní cibulky. Zkusit můžete i exotičtější marockou variantu.
Květákový tabouleh
Menší mladý květák rozeberte na jednotlivé růžičky a rozmixujte jej na drobné kousky velikosti bulguru. Nejvhodnější je na to miskový mixér s nožem ve tvaru S. U výkonějšího stolního mixéru buďte opatrnější, ať hned nemáte kaši. Mladý čestvý květák můžete jíst i za syrova, ale pokud by na vás byla jeho chuť příliš výrazná, můžete ho cca 10 minut uvařit na jemnějším cedníku na páře.
Nakrájejte zhruba 10 větších sušených rajčat, naložených v oleji, 100g loupaných konopných semínek, 2 lžíce olivového oleje (můžete použít i ten z rajčat), hrst posekaných bylinek (bazalka, oregáno), na kousky pokrájené olivy, lžíci lahůdkového droždí a podle chuti sůl a čerstvě namletý pepř. Pořádně promíchejte a nechejte 10 minut spojit chutě.
Květákové sabdží
Tenhle indický recept je časově nenáročný a velmi vdečný. Budeme potřebovat menší květák a přibližně stejné množství brambor. Brambory oloupeme a pokrájíme na menší kostky, květák omyjeme a rozebereme na drobné růžičky, části košťálu pokrájíme na menší kousky. Zalijeme horkou vodou a uvaříme vše ve společném hrnci v osolené vodě do měkka. Vývar zcedíme, malá část se bude hodit na podlití.
V hluboké pánvi zpěníme na troše oleje půl lžičky římského kmínu, centimetrový kousek najemnou nastrouhaného zázvoru, krátce orestujeme, přidáme lžičku koření garam masala (můžeme použít i kari nebo vaše jiné oblíbené indické koření), promícháme a přidáme brambory s květákem. Za stálého míchání krátce smažíme, jakmile olej vsákne, podlejeme několika lžicemi vývaru. Z části květáku a brambor se vytvoří lepivější kaše, díky čemuž nebude s přílohou rýží jídlo přiliš suché.
Druhou variantou je přidat 100 ml rostlinného jogurtu, který sabdží příjemně okyselí. Samotné jídlo je spíše sacharidové, bílkoviny můžete přidat ve formě uvařené cizrny nebo loupaných konopných semínek.
Květáková kaše
Květák omyjeme, rozebereme na menší růžičky a dáme uvařit v mírně osolené vodě do měkka. Vodu poté slijeme (případně necháme jen trochu na dně hrnce) a přidáme větší špetku zeleninového bujónu nebo soli, lžíci lahůdkového droždí a kvalitní za studena lisovaný olej (zkuste chuťově neutrální řepkový či květákový, já jsem využil po oříškách chutnající omega-3 od Alnatury). Ponorným mixérem pak květák s ostatními ingrediencemi rozmašírujeme na hladkou kaši.
Květáková kaše je oblíbená jako příloha především mezi příznivci stravovacího směru paleo. Pokud vám nejde tolik o snížení sacharidů, můžete květák napůl nakombinovat s brambory. Připravit si k ní můžete opečené uzené tofu či tempeh nebo marinované seitanové plátky.