Kešu oriešky pochádza pôvodne z Brazílie, ale potom, čo sa vďaka námorníkom dostali do Indie, sa odtiaľ rozšírili do ďalších tropických oblastí. Dnešnými významnými producentmi sú napríklad Brazília, Vietnam, Indonézia alebo Pobrežie Slonoviny. Mimochodom, zatiaľ najlepšie kešu, ktoré som jedol, boli z posledne menovanej krajiny a boli lúpané ručne.
Možno vás prekvapí, ako kešu vyzerajú pred zberom. Rastú na strome zvanom obličnik západný a kešu orech v šupke vyrastá ako “prívesok” plodu, pripomínajúci jablká (pozrite si obrázok nižšie). Lúpanie orechov nie je ľahké, pretože škrupina obsahuje fenolovú živicu a kyselinu salicylovú, ktorá dráždi pokožku.
Kešu obsahují celou řadu cenných minerálních látek: nejvýznaměji je zastoupený hořčík, dále fosfor, vápník, draslík, měď, selen a železo. Z dalších živin jsou to pak především vitaminy řady B. Z ořechů kešu obsahují nejvíce sacharidů (30%), kterým kešu vděčí za nasládlou chuť a 18 – 20% bílkovin. Z tuků dominují především mononenasycené mastné kyseliny.
Kešu se prodávají ve formě natural nebo pražené. Skutečnou lahůdkou je kešu máslo, vyrobené z rozmixovaných ořechů.
Pražené (a většinou solené) kešu využijete k přímé konzumaci, zatímco natural jsou skvělou surovinou pro rostlinnou kuchyni. Opět platí, že pro lepší využitelnost je vhodné je namočit do studené vody, v tomto případě na 4 – 6 hodin. Namočené změknou, ještě více zesládnou a především po poctivém rozmixování už není nutné je cedit.
Připravíte z nich lahodnou smetanu, krém na dorty, oříškové máslo, pevnější i mazací “sýry”. Právě kešu ořechy využívají pro své “vegmelíny” a “rýSy” i dvě české značky – Alexýr a Kytky k sežrání.
Sháníte lahodné kešu ořechy, co se jen na jazyku rozplývají? Velký výběr balení najdete na Grizly.cz