Ucho jidášovo, známá také jako čínská či černá houba, patří mezi ty druhy dřevokazné hub, které spojují zdravotní přínosy i jejich využití v kuchyni. V České republice je známo pod názvem boltcovitka bezová.
Roste celoročně a jedno z nejvhodnějších období na sběr jsou vlhké a teplé zimní dny, po deštích nebo tání sněhu. Hledá se tak totiž snadněji než v období jara do podzimu, kdy je obtížné jej mezi listím a v bujné vegetaci spatřit. Často totiž roste v různých remízcích a křoviscích, jak už název napovídá, nejčastěji na starých bezech. Mnohdy už bez kůry nebo silnějších větvích, popadaných na zemi.
Jak poznat Ucho jidášovo
Čerstvé plodnice mají hnědou barvu a gumovitou, ale pevnější konzistenci. Starší a suché plodnice jsou pak černé a zkrabatělé, v podobné podobě, jaké je lze koupit sušené. Chcete-li se vydat na lov Ucha jidášova poprvé, nastudujete si fotky a typické znaky. Těmi je tvar připomínající ušní boltec (především u větších plodnic) a právě přítomnost na bezu černém.
Občas jej můžete najít ale také na bucích, vrbách a dalších stromech, kde je možná záměna s podobným černosolem černorosolem terčovitým, který ale nemá tak typický tvar uší anebo rosolovka listovitá, která mívá menší, bohatě laločnaté plodnice srostlé dohromady. Obě zmíněné houby mají většinou lesklejší a průhlednější strukturu a rosolovitější konzistenci. Jsou sice nejedlé (ve smyslu, že jejich chuť není zrovna oslnivá), ale rozhodně ne jedovaté.
Nicméně sušené Ucho jidášovo má příznivou cenu a snadno ho koupíte ve zdravých výživách a často také asijských večerkách.
Zdravotní přínosy Ucha jidášova
Podobně jako hlíva ústřičná nebo shitake má Jidášovo ucho řadu léčebných účinků. Posiluje obranyschopnost organismu a navozuje psychickou pohodu, zkvalitňuje vlasy, pokožku a nehty, snižuje krevní tlak, regeneruje játra, slinivku a ledviny.
Obsahuje bílkoviny a celou řadu polysacharidů (významné pro imunitu jsou především tzv. beta glukany), vitamíny skupiny B a z minerálních látek draslík, vápník, fosfor, hořčík, sodík a především železo.
Kde využít Jidášovo ucho?
Čerstvé plodnice očistíme a povaříme ve vodě zhruba 15 minut. Sušené houby je před použitím v kuchyni třeba namočit alespoň na hodinu (nejlépe přes noc). Sušené poměrně hodně nabyde. V obou případě však nálev nevylévejte – můžete jej rovnou vypít jako léčivý nápoj anebo využít jako vývar. Čerstvé nebo sušené a nabobtnalé můžeme osmahnout se zeleninou na pánvi. Zachovají si tak lehce křupavou konzistenci.
- asijské wok pánve společně se zeleninou, tofu či oříšky a přílohovou rýží nebo rýžovými nudlemi
- do rizot, nejlépe pokrájené na menší kousky
- hustých i vývarových polévek – přidejte je třeba do klasické bramboračky, hrstkové anebo miso polévky