Česnek: přírodní lék i nekompromisní dochucovadlo, které má grády

Články » Zelenina » Česnek

Nezastupitelný česnek

Česnek je jednou z nejstarších kulturních plodin, která se pěstuje a využívá již více než 5 000 let. Dnešní podoba česneku pochází pravděpodobně ze Střední Asie, odkud se rozšířil do celého světa. Díky jeho výrazným aromatickým a chuťovým vlastnostem získal své nezastupitelné místo v kuchyních po celém světě – od asijské přes středomořskou až po tradiční českou kuchyni. Klasikou je bezesporu posolená chlebová topinka, na jejiž křupavou krustu se rozetře stroužek česneku.

Kromě toho je česnek ceněn i pro své léčivé účinky, což dokazují historické záznamy. Staří Egypťané ho podávali dělníkům stavějícím pyramidy jako posilující prostředek, Řekové a Římané ho používali k podpoře vytrvalosti a odolnosti. Nejen v rostlinné stravě je oblíbený nejen pro svou jedinečnou chuť, ale také pro schopnost zvýraznit chuť pokrmů, třeba i bez nadbytečného použití soli.

Přínosy česneku

Moderní výzkumy potvrzují, že obsahuje vysoké množství vitamínu C, vitamínu B6, manganu a selenu, které jsou klíčové pro imunitní systém, metabolismus a zdraví srdce. Kromě toho je bohatý na antioxidanty, které pomáhají bojovat proti oxidačnímu stresu a zpomalují proces stárnutí buněk.

Jednou z nejdůležitějších složek česneku jsou sirné sloučeniny, především alicin, který vzniká při rozmačkání nebo nasekání česneku. Alicin má silné antibakteriální, antivirové a protiplísňové vlastnosti, díky čemuž se česnek tradičně používá k prevenci nachlazení a infekcí. Studie také ukazují, že pravidelná konzumace česneku může snižovat krevní tlak, hladinu cholesterolu a podporovat zdraví cév.

Topinky s raw rajčatovým tatarákem a sezamezánem

Česnek v (rostlinné) kuchyni

Česnek je jedním z nejsilnějších přírodních dochucovadel, které dokáže dodat hloubku a komplexnost chuti i těm nejjednodušším pokrmům. Ve veganské kuchyni je česnek základem mnoha omáček, marinád a pomazánek, protože částečně dokáže nahradit chuť živočišných složek.

V některých částech Asie je populární i černý fermentovaný česnek. Připravuje se ve speciální komoře s velmi přesně stanovenou teplotou a vlhkostí, kde po dobu několika týdnů fermentuje. Fermentace jej zbaví nepříjemného odéru a palčivé chuti.

Tepelná úprava česneku – raději jen krátce

Při vaření je důležité vědět, že způsob přípravy česneku ovlivňuje nejen jeho chuť, ale i zdravotní přínosy. Syrový česnek má nejvyšší obsah alicinu, což mu dodává silné antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti. Syrový či jen velmi málo tepelně zpracovaný však může být pro osoby s citlivějším zažíváním příliš “silný”.

Naopak pokud ho smažíme nebo vaříme příliš dlouho, může se část těchto sloučenin rozložit. A mnohdy se česneková chuť z větší části vytratí. Přesto se v některých klasických asijských receptech přidává hned na začátku jídla, například v případě thajské curry pasty nebo kořeněného umami základá indického dhálu.

Osobně česnek obvykle přidávám až před koncem tepelné úpravy – do základu na špagety aglio i olio do horkého oleje nasekaný na jemné kousky, do gulášů zase nastrouhaný na jemno, minutu až dvě před koncem při závěrečném dochucování.

Jemnější, sladší a krémovější je naopak pečený česnek. Skvěle se hodí do pomazánek, krémových polévek nebo jako základ do omáček. Další možností je nakládaný česnek, který je snadněji stravitelný a nezanechává tak silné aroma v dechu. Mnoho lidí si také vyrábí domácí česnekový olej, který je skvělým dochucovadlem salátů a vařených jídel. Nebo také česnekovou pastu s větším podílem soli, když se zásoby domácího česneku ze zahrádky začínají rychle kazit.

Grilovaný česnek

Recepty z česnekem

Česnek v jídlech obvykle plní roli dochucovadla než hlavní ingredience, takže se příliš o česnekových receptech mluvit nedá. Mezi výjimky patří česneková polévka, česneková pomazánka (z tofu) nebo grilovaný česnek. Tyto tři a další recepty najdete v naší databázi receptů pod štítkem česnek

Česnek jako přírodní lék

Česnek je již po staletí využíván jako přírodní antibiotikum a posilovač imunity. Podporuje trávení a dokáže dokonce snížit hladinu cukru v krvi. Pravidelná konzumace česneku se spojuje s nižším výskytem kardiovaskulárních chorob, protože pomáhá rozšiřovat cévy a snižovat krevní tlak. S oblibou je nasazovaný při přicházejících nachlazeních a virózách v podobě klasické polévky česnečky.

Při konzumaci česneku je ale dobré myslet na správné dávkování – příliš velké množství může způsobit zažívací potíže nebo podráždění žaludku. Osoby trpící žaludečními vředy nebo citlivostí na silně aromatické potraviny, by si měly dát pozor na konzumaci syrového česneku.

Česnekový tip

Zatímco v kuchyních a na talířích je česnekové aroma velice přitažlivé, česnekový dech po jejich konzumaci je mimo rodinné kruhy naopak společenským faux pas. Kromě ústních deodorantů a žvýkaček se podle babských rad můžete česnekového dechu zbavit žvýkáním čerstvé petržele, jablka nebo citronové kůry (samozřejmě v nestříkané bio kvalitě). Traduje se, že tyto potraviny obsahují enzymy, které neutralizují sirné sloučeniny.

Líbil se vám článek? Pošlete ho dál:
Tagy: česnek zelenina   Kategorie: Potraviny

 

Autor článku
Pavel OvesnýJmenuji se Pavel Ovesný a veganství se věnuju 17 let. Založil jsem web Vegmania.cz a natočil kurz Rostlinný jídelníček se s vámi podělím o nezbytnou teorii i praktické tipy a postupy, jak jíst rostlinně pestře a zároveň chutně. Online kurz se 45 kapitolami a 2,5 hodinami videí můžete sledovat z pohodlí vašeho domova. Zjistěte víc

Související články