Proč kupovat exotické superpotraviny, když jedna z nejlepších nám roste hojně za humny? Navíc plody, které rostou s námi v mírném pásmu, jsou pro naše tělo stejně nejvhodnější a nejprospěšnější. Jasně červený plod šípkové růže je ozdobou remízků mezi polemi a loukami. Má mnohostranné využití a výrazné zdravotní účinky, o kterých se ví už dávno (doporučoval ho už Hippokrates). Možná si myslíte, že šípek obsahuje jen vitamin C a dělá se z něj jen kyselý čaj. V tom případě čtěte dál a dozvíte se nejen, co všechno šípek obsahuje, ale také jak se šípkový čaj dá skvěle ochutit tak, aby nebyl nudný a jen kyselý.
Proč se zastavit u šípkového keře a riskovat možné píchance a škrábance? Šípkové plody kromě už zmiňovaného vitaminu C obsahují také vitamin K a některé další ze skupiny B. Z minerálů pak fosfor, vápník, draslík, hořčík a z dalších prospěšných látek třeba karoten či rutin. Šípek podporuje imunitu, má detoxikační účinky pro náš organismus, zlepšuje krvetvorbu a ředí krev. Také pomáhá odstranit z těla nadbytečnou vodu, a pročišťuje tak i játra, ledviny i močové cesty. Díky rutinu zpevňuje cévy a působí proti křečovým žilám. Prostě všelék.
Sběr a sušení šípků
Sušené šípky se dnes dají koupit, ale já vám vřele doporučuju vlastní sbírání. Je to podle mě skvělá podzimní zábava, dobrodružství kdo z koho. Zda vyhrajete vy a odejdete s plným košíkem nebo vyhraje šípek a odejdete s brekem, natrženou košilí a vyrvanými vlasy. Proto je třeba mít před šípkem respekt, nejít na něj ve volném tričku a s rozpuštěnými vlasy, ale využít jedinečnou příležitost obléct si starou mikinu nebo bundu, která už není repre.
Na sušení je třeba trhat šípky rudé a tvrdé, ty přemrzlé doměkka už neuschnou. Jak sušit šípky? Četla jsem teorii, že při pomalém sušení v pokojové teplotě se vytrácí vitamin C, tak záleží, jestli tomu chcete věřit a sušit jej rychleji v troubě. Přemrzlé měkké šípky jsou skvělé na čerstvý džus, marmeládu, pyré, smoothie, tradičně se dělávalo šípkové víno nebo sirup. My se však budeme dnes věnovat jen šípkovým čajům. Tak hurá na ně.
Domácí šípkový čaj
Jako dlouholetá „čajodějka“ používám šípek jako základ čaje dost často, protože se dá louhovat dlouho a proto se s ním dobře vylouhuje různé koření a ovoce. Samotný šípkový čaj je pro mě nuda, proto jsem si vytvořila chutnější směsi.
Nejosobnější kontakt se surovinami je ruční zpracování a tak jsem starý hmoždíř rehabilitovala ze zaprášené dekorace opět na užitečnou pomůcku, ve které nadrtím šípek i koření. Kvůli nejlepšímu vizuálnímu požitku z louhování zase používám french press, kde můžu sledovat, jak se čaj barví a jak víří a plavou jednotlivé kousky, když ho stlačením a nadzdvihnutím sítka rozhýbu. Důležité je louhovat dlouho, nejlépe 15 min, klidně i déle. Hlavně skořice a sušené ovoce potřebuje hodně času. Klidně můžete zalít znova a nechat louhovat i přes noc.
Já zalévám drcený šípek vroucí vodou a nevařím. Způsobů louhování šípku je víc, třeba vaření celých šípků, dají se i macerovat za studena a pak jen zahřát. Vyzkoušejte a vyberte si svůj způsob.
Hodně se na webu řeší pichlavé chloupky zevnitř šípku, které mohou píchat do rukou (na to si dejte pozor při nabírání rozdrcených šípků) nebo i v krku při pití čaje, pokud není přelit přes filtr (french press nemá tak jemné sítko a nějaké chloupky se přes něj dostanou, ale mě a mým blízkým to nevadí). Nebojte se toho příliš, pokud by vám to opravdu vadilo, řešení je hned několik:
- přeceďte čaj přes papírový filtr nebo plátno
- kupte si v DM prázdné čajové sáčky a čaj plňte do nich
- dělejte čaj z celých šípků, louhujte nebo vařte společně s ostatními surovinami
S čím šípky kombinovat?
Mám pro vás pět skvělých jedinečných kombinací, které se dají louhovat i dvakrát, vyobrazené dávky jsou na 250 ml:
1. Šípek se zázvorem, skořicí, kurkumou a rozinkami
Ostrost zázvoru je vyvážená sladkostí rozinek a skořice a doplněna nezvyklou chutí kurkumy. Zázvor i kurkumu doporučuju sušit doma, nakrájené tenké plátky bio zázvoru a kurkumy se usuší na sítu za pár dní.
Rozinky pokrájíme, ostatní suroviny rozdrtíme v hmoždíři. Na obrázku vidíte množství jednotlivých surovin. Při drcení přikryjte hmoždíř rukou, aby vám šípky nevyskakovaly ven. Louhování je vizuální zážitek, barva čaje pomalu tmavne a suroviny zvětšují svůj objem. Můžete upíjet postupně a sledovat, jak se mění chuť, skořice nabývá na síle později.
2. Šípek s kokosem
Kyselost šípku je vyvážená sladkostí a jemností kokosu, při závanu nudy lze doplnit o další suroviny, např. kakaový bob. Drtíme jen šípky, strouhaný kokos přidáme až poté. Počítejte s tím, že kokos je tučný a je to na povrchu čaje lehce znát.
3. Šípek s kakaovým bobem a skořicí
Kakaový bob a skořice dodají čaji na jedinečné nasládlé chuti, která mírní kyselost šípku. Pro milovníky kakaa a čokolády ideální kombinace. Kakaový bob si kupte pražený. A skořici kvalitní, já kupuji v koření od Antonína. Mají i skořici drcenou pro ty, kterým se nechce dělat rámus s hmoždířem (skořice dá trochu zabrat).
4. Šípek s jablkem a hřebíčkem
Další možností, jak vyvážit kyselost šípku, je sušené jablko. Hřebíček dodává čaji na zajímavosti. Nabízí se sem samozřejmě i skořice. Jablko drtit nepůjde, natrhejte v ruce na menší kousky nebo nastříhejte nůžkami.
5. Šípek s jablkem a jahodou
Mrazem sušené jahody jsou nejlepší formou jahodové příchuti, mají intenzivní chuť a vůni a jsou bez cukru a aromat, takže ideál. A k tomu jablko pro zmírnění kyselosti. Třeba čaj pro děti, které si díky jahůdkové chuti toho zdravého šípku ani nevšimnou. Lyofilizované jahody jdou nadrtit na prášek, pokud je však necháte na vzduchu, zgumovatí a pak už je musíte natrhat. Skvělou alternativou jsou i maliny a můžete přidat i skořici.
Už jste některou z těchto kombinací vyzkoušeli? Jak vám chutnají?
Více o míchání domácích čajových směsí se můžete dozvědět v mém videokurzu Čajová revoluce. Mrkněte na upoutávku, kde uvidíte suroviny, ze kterých čaje míchám. Určitě vás zaujmou. Být aktivním a kreativním tvůrcem svého jídla a pití je koníček, který neomrzí. Přivede vás blíž k soběstačnosti a bezobalové domácnosti a také můžete při přípravě čajů zpomalit a užívat si nejen pití, ale i proces míchání, kdy cítíte všechny vůně, a proces louhování, kdy se na pití čaje chystáte očima. Obojí je taková předehra k pití čaje. Rituál přípravy a pití. Žádné instantní rychlé řešení.
Autorka článku: Helena Lněničková
Jsem estétka a experimentátorka. Ráda sdílím své nápady a inspiruju ostatní. Vyrostla jsem na venkově a proto mám v krvi tendenci žít v sepjetí s ročními obdobími a vést přirozený smysluplný život, kde každé roční období představuje jiný styl života a stravování. Takto cyklicky žiju i ve městě. Ráda se toulám krajinou, ze které si většinou donesu domů poklady – plody, bylinky nebo dekorativní přírodniny. Miluju platany, kopce, šípkový pudink a vůni jabloní.