I přesto, že paleta salátových chutí je téměř nekonečná, stejně si velká část populace pod tímto názvem představí spíše přílohu k hlavnímu chodu nebo pokrm dietářů než plnohodnotné jídlo. Není se ani čemu divit, protože nabídka většiny restaurací je dosti omezená a vy si tak můžete nejčastěji dopřát okurkový či rajčatový přílohový salát, šopský nebo řecký salát a v těch lepších i salát Caesar.
Dnešní článek má tendence tento názor zbořit a ukázat vám, že salát může být chuťovým prožitkem a zároveň i plnohodnotným pokrmem. Seznamte se s oblíbenými kombinacemi, recepty na zálivky, dochucovadla a dalšími vychytávkami, které povznesou „nudný“ salát na vaše oblíbené jídlo. Ať se stravujete vegansky, vegetariánsky či klasicky.
Co patří do salátu?
Začněme pořádně složitou otázkou, co vše patří do salátu? Jediné, na čem se nejspíš shodneme všichni, je to, že do salátu patří zelenina a/nebo ovoce. Ale tím naše shoda pravděpodobně končí. Do salátu totiž jinak můžete přidat téměř cokoli, ano, cokoli. Syrové, vařené, pečené, obiloviny, luštěniny, semínka, oříšky, oleje, bylinky, koření, tofu, tempeh, seitan, různé řízečky, karbanátky, seitan, různé zálivky, dipy, sladké i slané pochutiny.
I přesto, že by se dalo předpokládat, že stačí připravit salát z toho, co máte rádi, existuje tu pár doporučení na kombinace, abyste nedopadli jako pejsek s kočičkou, když pekli dort. Za nás jsou stěžejní dvě pravidla, že méně je více a kvalita by měla vždy vítězit nad kvantitou.
Zeleninová/ovocná složka
Základem každého salátu by měla být zeleninová či ovocná složka, buď odděleně, nebo i dohromady. Některé druhy ovoce v jinak zeleninových salátech slouží jako příjemná chuťovka, například mango, jablko, jahody, granátové jablko či broskev, z těch nejznámějších můžeme jmenovat Waldorfský či vietnamský salát Gõi xoài.
Zelenina se nejčastěji používá čerstvá, ale nebojte se použít i pečenou, kvašenou, grilovanou či jinak tepelně upravenou.
U nás máme rádi saláty z čerstvé zeleniny hlavně přes léto, v zimě dáváme přednost teplým, pečeným salátům a na jaře zas kombinaci čerstvé a kvašené, která dodá po zimě spoustu vitamínů a podpoří naši oslabenou imunitu.
Nejlepší je neupínat se ke konkrétním receptům, ale tvořit si svoje vlastní varianty podle toho, co je zrovna v sezóně. Je nesmyslné připravovat si v zimě stále dokola rajčatový salát, když rajčata nemají žádnou chuť a jsou k nám dovážena přes půl Evropy, lepší je si na rajčata do salátu počkat do června a chuť bude o několik stupňů výše. To stejné platí třeba zas o zelí nebo dýni v letních měsících.
V momentě, kdy budete nakupovat lokálně a sezónně, bude se vám dařit připravovat chutné saláty téměř bez námahy a složitého dochucování, neboť zralé a čerstvé zelenině stačí málo. I proto například Italové tak milují kombinaci bazalky, rajčat, olivového oleje a špetky mořské soli. Zkuste si tuto jednoduchost připravit v létě s kvalitním olivovým olejem a v zimě s obyčejným olejem a dovozovými rajčaty, myslím, že rozdíl pozná každý.
U pečených salátů doporučujeme kombinovat pevnější zeleninu, která drží tvar i po upečení s čerstvou. U nás doma patří mezi nejpopulárnější saláty ten z pečených batátů, dýně Hokkaido, červené cibule a brambor, který se po upečení smíchá s nakládanou červenou paprikou a marinovaným restovaným tempehem.
Při kombinování se nám osvědčil jako základ zelená listová zelenina. Výběr je opravdu pestrý a vy můžete vyzkoušet hlávkový, ledový, římský, dubový, kadeřavý salát anebo rukolu, polníček, špenát či čekanku. Zelená barva je nejen hezká na oko, ale rovněž je tento druh zeleniny bohatý na kyselinu listovou a vitamín C.
Listy doplňte dalšími druhy zeleniny, které dodají salátu barevnost a křupavost. Doporučujeme vybrat 2, maximálně 3 druhy, případně přidat 1 druh ovoce. Nebojte se a kromě klasiky v podobě okurky, mrkve, rajčete a papriky můžete zařadit řapíkatý celer, cuketu, červenou řepu, kedlubny, ředkvičky, hrášek, kukuřici, brokolici, dýni, batát, květák, avokádo, batát, meloun, jablko, mango, broskev a jiné.
Doplnění základu
Salát můžete doplnit obilovinou či luštěninou, které zvýší výživovou hodnotu a zároveň zvýší i sytost. Co se týče obilovin, volte raději celozrnné varianty, které mají více živin a minerálů.
Výhodu spatřujeme v tom, že se u salátů můžete vyřádit a využít zbytky z předchozích jídel. Zbyla vám rýže? Šup s ní do salátu. Zbyla vám polenta? Nakrájejte ji na kostičky, opečte na pánvi a můžete si s ní vylepšit salát. Skvělou volbou jsou i bezlepkové pseudoobiloviny jako jsou jáhly, quinoa, teff, amarant, pohanka a další.
Obilovinu můžete zakomponovat i pomocí pečiva. Buď podávat přímo anebo formou krutonů, placek, foccacii, kynutých tyčinek a jiných. Opět raději volit celozrnné nebo kváskové varianty před klasickými výrobky z bílé pšeničné mouky.
Luštěniny můžete také vybírat jakékoliv. Buď čerstvě uvařené, konzervované, sterilované nebo naklíčené. Nešlápnete vedle, pokud zařadíte velké červené fazole, malé bílé fazole, černou čočku, mladé sójové boby edamame či oblíbenou cizrnu.
Ochucení salátu
Ochucení může salát pozvednout k dokonalosti anebo taky chuť srazit úplně na dno. Jsme toho názoru, že pokud se bojíte, že nedokážete připravit vyladěnou zálivku nebo dip, raději si vystačte jen se solí, pepřem a kvalitním olejem. Tím zvýrazníte chuť jednotlivých složek a výsledek bude dobrý.
U sladké varianty si vystačíte s vanilkou/vanilkovým cukrem, dobrým sirupem (javorový, rýžový, špaldový, švestkový) a citronovou šťávou. Ta je důležitá, aby vám ovoce udrželo hezkou barvu a nezhnědlo. Jako posypka se hodí opražené oříšky, kokos nebo čokoláda. Babičky často vylepšovali ovocné saláty kapkou rumu na ovonění.
Základní zálivka Vinaigrette
Tato omáčka se skvěle hodí ke všem salátům se základem z listové zeleniny.
Suroviny
- 100 ml oleje
- 30 ml vinného octa nebo citronové šťávy
- ½ lžičky mořské soli
- špetka mletého bílého pepře
- ¾ lžičky třtinového cukru
- volitelně bylinky
Postup
Všechny suroviny promíchejte metličkou, dokud se nerozpustí a nespojí do hladké emulze. Bylinky přidávejte nasekané až na závěr.
Jogurtový dresing
Tento jednoduchý dresing se hodí nejen do salátu, ale rovněž jako dip k pečené zelenině či ke grilování.
Suroviny
- 1 hrnek rostlinného jogurtu
- 1 lžíce dijonské hořčice
- Šťáva z ½ citronu
- 1 stroužek česneku
- ¼ červené cibule
- 2 lžíce sekané petrželky
- Čerstvě mletý pepř
- Mořská sůl
Postup: Všechny ingredience důkladně promíchejte na hladký krém.
Mangový dip
Osvěžující nasládlý dip s nádechem exotiky, který si oblíbíte po prvním ochutnání.
Suroviny
- 1 hrnek nakrájeného zralého manga (nebo mangového pyré)
- ¼ hrnku olivového oleje
- 1 lžíce jablečného octa
- 1 menší chilli paprička (pálivost volte podle svých chutí)
- ½ šťávy z limety
- Mletý bílý pepř
- Sůl
- Koriandr
Postup: Všechny ingredience rozmixujte v mixéru na hladkou směs.
Tahini dip
Skvělý dip, který se doplňuje s pečenou cizrnou, listovými saláty anebo těstovinami.
Suroviny
- ¼ hrnku tahini pasty
- ¼ hrnku olivového oleje
- 2 lžíce citronové šťávy
- 2 lžíce rýžového sirupu
- ½ lžičky soli
- 1 lžíce dijonské hořčice
- 2 lžíce vody
Postup: Opět vše rozmixujte ponorným mixérem na hladký krém.
Majonézový dressing se zkaramelizovanou cibulkou
Kdo by neměl rád majonézové dressingy. Nemusíte se jich vzdávat ani na rostlinné stravě. Takovou tu „klasiku“ si dokonce můžete levně připravit z řepkového oleje a sójového mléka. Hodí se k pečené zelenině, do těstovinových salátů nebo k letní zelenině.
Suroviny
- 1 hrnek sójového mléka
- 2 hrnky řepkového oleje
- 1 lžíce plnotučné hořčice
- 1 lžička citronové šťávy
- špetka černé soli
- 1 červená cibule
- 1 lžíce oleje
- sůl
- Pepř
Postup:
Nejprve si zkaramelizujte cibuli. Stačí ji pokrájet najemno a na lžíci oleje restovat dokud nezměkne a nezíská karamelovou barvu. Během restování cibuli nezapomeňte osolit a opepřit.
Až bude cibulka chladnout, připravte si majonézu. Do mixéru dejte mléko, olej, hořčici, citronovou šťávu a špetku černé soli a vymixujte hustou majonézu.
Jakmile bude cibulka vychlazená, přihoďte ji do mixéru a krátce promixujte, malé kousky cibulky jsou žádoucí.
Doplnky salátů
Pod doplňkem si představte výraznou chuť, která doladí výsledek k dokonalosti. Někdy postačí zelená posypka z petržele, pažitky, jarní cibulky či bazalky, jindy můžete přisypat mořské řasy, lahůdkové droždí, pražené oříšky či semínka, olivy, kapary, sušená marinovaná rajčata či papriky, ale také pickles, kimči a jiné výrazné pochutiny.
Bylinkovo-česnekové kváskové krutony
Způsob, jak chutně spotřebovat starší chléb.
Suroviny
- plátky kváskového chleba
- řepkový olej
- sušený česnek
- sušené bylinky
- chilli
- sůl
Postup
Kváskový chléb nakrájejte na kostičky. V misce smíchejte olej, sušený česnek, oblíbené sušené bylinky, sušené chilli a sůl. Ve směsi promíchejte kostičky chleba a dejte opéct do horkovzdušné fritézy. Ve vzduchotěsné nádobě vydrží několik dní.
Restovaná směs s tamari omáčkou
Výtečná směs jako posypka do salátů, ale i na chléb s pomazánkou. Vyzkoušejte, překvapí vás dokonalá chuť. Použít můžete i jiné druhy ořechů či semínek. Vhodné jsou dýňová, piniová semínka, lískové a kešu ořechy.
Suroviny
- hrst slunečnicových semínek
- hrst sekaných mandlí
- 2 lžíce tamari omáčky
Postup
Na suché pánvi restujte semínka a mandle, dokud se směs nerozvoní. Jakmile začne zlátnout, zalijte tamari omáčkou a rychle promíchejte. Stačí pár vteřin, tamari zkaramelizuje a obalí směs.
Pesto ze sušených rajčat
Samozřejmě můžete použít přímo sušená rajčata, ale takto připravené pesto vám urychlí přípravu a vy po něm můžete sáhnout tehdy, kdy spěcháte a chcete si dopřát rychlý salát například k večeři. Rajčatové pesto je výtečné asi s čímkoliv, veškeré variace, které jsme s ním zkoušeli byly výtečné.
Suroviny
- 200 g sušených marinovaných rajčat
- ½ hrnku olivového oleje
- 100 g kešu ořechů (předem namočených)
- sůl
- bílý pepř
- hrst bazalky
Postup
Všechny suroviny vložte do mixéru a rozmixujte na pastu s kousky. Skladujte ve sklenici zakápnuté olivovým olejem, nesmí žádný kousek rajčete vyčnívat nad hladinu. V chladu vydrží 2 týdny.
Před vmícháním do salátu doporučuji promíchat třeba s kokosovou zakysanou smetanou nebo rostlinným jogurtem.
Kondiment z mořských řas hijiki a kukuřice
Pokud máte rádi mořské řasy a výrazné chutě, vyzkoušejte tento jódem nadupaný kondiment, kterého stačí do salátu přimíchat lžička a krásně jej dochutí.
Suroviny
- 30 g řas hijiki
- 2 lžíce shoyu sójové omáčky
- 3 lžíce uvařené kukuřice
- 1 menší cibulka
- 1 lžíce rostlinného oleje
- sůl
Postup
Řasy hijiki zalijte vodou a nechejte nabobtnat. Poté do vody přilijte sójovou omáčku a uvařte do změknutí. Vodu se sójovou omáčkou slijte. Na pánvi na oleji orestujte dozlatova nadrobno pokrájenou cibulku a uvařenou kukuřici, které v průběhu restování osolte.
Řasy smíchejte se směsí kukuřice a cibule a nechejte vychladnout. V lednici vám vydrží týden.
Marinovaný česnek s chilli
Pikantní záležitost pro milovníky ostré česnekové chutě, skvěle se hodí do zimních pečených salátů anebo do asijských variací.
Suroviny
- 2 palice čerstvého česneku
- 3 chilli papričky
- 2 lžičky třtinového cukru
- 1 dcl převařené a vychladlé vody
- 1 lžíce vinného octa
Postup
Česnek nakrájejte na plátky. Plátky vhoďte na 2 minuty do vroucí vody, poté sceďte. K česneku přidejte nakrájené chilli papričky. Převařenou vodu smíchejte s cukrem a octem. Touto směsí zalijte česnek s chilli. Skladujte v chladu. Nejlépe chutná po zhruba 3 dnech, kdy se krásně rozleží.
Naše tipy na saláty
Salát jako doplněk
- Cherry rajčata, jarní cibulka, rukola a restovaná směs s tamari jako příloha k zeleninovému koláči s bešamelem z Hrašky
- Směs listových salátů s opečenými kostičkami tempehu a Vinaigrette zálivkou jako doplněk k pečeným bramborám a cizrně
- Tzatziky salát z cukety, kopru, česneku, soli, kokosové zakysanky ozdobené olivovým olejem a černými olivami s přílohou v podobě čerstvé foccaci
Salát jako hlavní chod
- Vietnamský salát – rýžové nudle, strouhaná mrkev, krájená okurka, edamame, červené zelí, bambusové výhonky, listy Perilly, koriandru, drcené a opražené arašídy, kostky tofu a mangová zálivka a nakládaný česnek.
- Libanonský salát – perlový kuskus, zálivka z humusu (stačí hummus rozmíchat s trochou vody), pečená cizrna, směs pečené zeleniny (lilek, paprika, cuketa ve stejném poměru upečené se solí, špetkou skořice, tymiánem a sezamovým olejem) a ajvar .
- Těstovinový salát s fazolemi a červenou řepou – uvařené celozrnné těstoviny, upečená červená řepa, bílé sterilizované fazole, hrst petrželky, kokosová zakysaná smetana, sůl, bílý pepř.
Taky jste při čtení tohoto článku dostali chuť si připravit salát?
Závěr
Ať už se pustíte do jakéhokoliv salátu, nebojte se odvázat a zkoušet nové kombinace. Sázejte na kvalitní suroviny, které nakupujte v sezóně a ideálně lokálně. Čím blíže daná potraviny vyrostla, tím lépe pro vaše chuťové prožitky.