balíček sojových kostek
koření na vývar
2 velké cibule
4 stroužky česneku
olej
koření (paprika, pepř, tymián…)
Dehydrované sójové maso si žádá vícekrokovou úpravu a marinování, pak ale můžete docílit skvělých výsledků. Podrobnosti si můžete přečíst v článku Jak upravit sojové maso, aby opravdu chutnalo, a tak to vezmeme jen stručně. Sójové kostky přelijeme vroucí vodou a poté připravíme vývar, který ádně okořeníme (zeleninový bujón, sojová omáčka, bobkový list, nové koření…podle chuťových preferencí). Vaříme zhruba 20 minut.
Mezitím si nachystáme marinádu – cibule nakrájíme na měsíčky a najemno česnek, přidáme 2 – 3 lžíce řepkového oleje, 2 lžíce sójové omáčky a podle chuti opepříme. Promícháme dohromady. Sójové maso se nám zatím uvařilo, nálev slijeme a pomocí šťouchadla z něj vymačkáme přibytečnou vodu, aby dobře nasálo marinádu. Zamícháme ho do ní a necháme marinovat alespoň 2 hodiny, ale nejlépe přes noc.
Kostky i s cibuli přemístíme do remosky nebo pekáčku, zbytek marinády si necháme na podlévání. Pečeme v troubě na 180 °C zhruba 1,5 hodiny. Každých 15 minut vše promícháme a pokud už je “maso” příliš suché, podlejeme zbytkem marinády. Kostky by měly mít ve výsledku na povrchu alespoň lehkou kůrčičku, ale uvnitř zůstanou šťavnaté. Cibule zároveň zkaramelizuje.
Špenát připravíme podle toho, zda máme mražený protlak nebo čerstvé listy. Po rozmražení / udušení použijeme na dochucení pepř, sůl, česnek a lžíci lahůdkového droždí, díky kterému špenát zkrémovatí. Servírujeme s brambory nebo bramborovým knedlíkem.