300g mandle (neloupané či loupané)
Mandlové máslo je skvělou surovinou do domácích čokoládových pomazánek, různých sladkých receptů i na zpestření ovocných salátů. Využijete jej ale také na slano. Ale řekněme si to na rovinu, je docela drahé. Už proto, že oříšky nejsou zrovna laciná surovina. Částečně ušetřit můžete, pokud si ho připravíte doma, budete ale potřebovat trpělivost a silný kuchyňský robot (food processor) nebo výkonný vysokorychlostní stolní mixér (G21 Perfect Smoothie, Omniblend, Vitamix, Blendtec). Více informací nejen o výkonu se dočtete ve článku o výběru nejlepšího kuchyňského robotu.
Variant domácího mandlového másla se dá připravit celá řada podle toho, zda chcete spíše hustější k namazání nebo tekutější (s přidaným olejem). Rozdíl v chuti a barvě je také v tom, zda použijete loupané či neloupané mandle (loupané jsou chuťově neutrálnější) a také zda je využijete přímo syrové nebo šetrně upražené v troubě.
Mandlové máslo ze syrových / upražených mandlí
Toužíte po výraznější oříškové chuti? Pak mandle nejdříve upražte v troubě. Nechte ji rozehřát na 180 °C a na plechu rozprostřené mandle v ní nechejte 8 – 10 minut upéct. Nechte je jen krátce vychladnout, teplé lépe uvolňují mastné kyseliny. Dále už je postup stejný, ať už použijete upražené nebo syrové mandle. Nasypejte je to mixéru / robotu a začněte mixovat. Nejdříve se vytvoří hrubý prášek, poté jemná mandlová mouka. V téhle fázi musí být mandle opravdu dokonale suché.
Chvíli se vám může zdát, že jen točíte suchou mandlovou mouku, ale teprve v tu chvíli se začnou uvolňovat mastné kyseliny a směs postupně začne kapalnět. Od tohoto okamžiku bude třeba mixování přerušit a tu a tam odlepit zvolna tekutící směs stěrkou ze stěn nádoby. Výhodou je v tomto případě větší množství mandlí a pěchovadlo. Podle výkonnosti mixéru / robota jej případně nechejte pár minut odpočinout a vychladnout. Podle výkonu přístroje může doba mixování trvat 5 – 20 minut.
Raw mandlové máslo
Nejpracnější varianta je raw máslo, které se vám ale odvděčí maximem živin. Budete na ně potřebovat raw mandle (protože ne u všech natural neloupaných mandlí máte jistotu, že neprošly teplotou vyšší než je 42 stupňů). Mandle je potřeba nejdříve aktivovat namočením na zhruba 6-8 hod (zjednodušeně přes noc). Tím se deaktivují inhibitory klíčení a část antinutričních látek. Vodu poté vylejeme a mandle je potřeba nechat zcela vysušit na slunci nebo v sušičce. Potom už je postup stejný jako výše. Pokud ovšech chcete mít skutečně “živé” máslo, je potřeba si také hlídat teplotu v mixéru.
Skladování domácího mandlového másla
V poslední fázi mixování můžeme do mixované směsi přidat další ingredience (čokoládu, karob, vanilku, sladidlo nebo sůl) nebo nastavte olejem neutrální chuti , jako je slunečnicový nebo řepkový. Hotové mandlové máslo skladujeme v uzavřené sklenici v lednici. Domácí máslo z pražených mandlí má delší trvanlivost (v řádech měsíců) než aktivované raw (v řádech týdnů). Ale je tak chutné, že vám zaručeně doma příliš dlouho nevydrží 🙂