100g lněného semínka
100ml vody
sůl
koření podle chuti
volitelně: zeleninová drť z odšťavňování
Lněné semínko má ve veganské kuchyni svoji nezastupitelnou roli. Namočené totiž vytvoří gelovitou hmotu, která pojí podobně jako vaječný bílek. Pak ji můžete přidat třeba do těsta na karbanátky, aby lépe držely pohromadě. Ale už samotná namočená semínka jsou skvělý “těstěm” na lněné krekry, které mohou být dobrou altenativou pečiva. Skvělé jsou hlavně na cesty nebo na hory, protože jsou lehké a zároveň výživné. Jak je připravit?
Vezměte lněné semínko a zalijte jej zhruba stejným množstvím vody (vhodné je přidávat vodu raději po menších dávkách). Nechejte nabobtnat, dokud se část vody nevstřebá a z druhé části se vytvoří lepivý gel. Tuhle směs dochuťte podle vlastní fantazie solí a různým kořením např:
– s nadrobno pokrájenými sušenými rajčaty, oregánem
– s houbovým kořením a mletým kmínem
Můžete využít také drť z odšťavňování např. mrkve nebo červené řepy. Zeleninu do směsi můžete také přímo nastrouhat, pak ale uberte množství vody.
Z této směsi tvarujte na plech či rošt pokrytý pečícím papírem malé tenké placičky. Nebo můžeme “těsto” rozprostřít po celé ploše a po usušení nalámat. Směs je dost lepivá a je to jediná část procesu, která zabere více času a otesuje vaši trpělivost.
Rošt pak vložíme do sušičky, sušíme na 40 stupňů 6,5 – 8 hodin (záleží, jak mokrá je směs, jestli obsahuje zeleninu), dokud nejsou dokonale suché. Pokud nemáte sušičku, v topné sezóně můžete využít radiátory, v létě pak slunínce (teplota by neměla přesáhout 42 stupňů, kdy se v potravinách ničí enzymy). Také můžete krekry upéct pár minut při 150 stupních v troubě, ale pozor, především okraje se mohou rychle spálit.
Krekry skladujeme ve vzduchotěsné nádobě, pokud jsou dobře vysušené, vydrží několik týdnů. Doporučuji si připravit rovnou větší množství.