půl větší kapusty
2 lžíce cizrnové mouky (nebo Hrašku)
1 lžíce lahůdkového droždí
2 stroužky česneku
1/2 lžičky soli
větší špetka pepře
ovesné vločky na zahuštění
Kapustové karbanátky mezi těmi zeleninovými patří mezi krále. Jak na ně? Z kapusty oloupeme případné zvladlé listy, vykrájíme košťál a hrubější části žeber a pokrájíme je nahrubo. Podusíme je v lehce osolové vodě do změknutí. Jednak se zkrátí doba vaření, zároveň se vám ještě zjednoduší následná příprava.
Varianta I.
Rozmixujeme ji společně s cizrnovou moukou, lahůdkovým droždím, solí, pepřem a česnekem. Směs podle potřeby zahustěte jemnými ovesnými vločkami. V namočených rukách tvarujte placičky a smažte je ve vyšší vrstvě oleje z obou stran do zlato-hněda. Alternativou je pečení v troubě na pečícím papíru – ušetří čas, ale zase nebudou karbanátky tak křupavé.
Varianta II.
Ještě lépe chutnají kapustové placičky s nastrouhaným uzeným tempehem. Zkuste místo mixování z kapusty po uvaření jen vyždímat přebytečnou vodu a přidát celé kousky. Rozmixovaná směs je i po usmažení (případně po upečení) až příliš kašovitá, a to by mohlo někomu vadit. Kapustu tedy smíchejte s tempehem, lněným semínkem, kukuřičnou moukou a klidně i s další zeleninou, aby vám vznikla hmota, která bude držet u sebe. Ochutit podle svých preferencí. A opět osmažte nebo upečte v troubě
Podávejte je s opečenými bramborami nebo bramborovou kaší (můžete ji nastavit i cizrnou či bílými fazolemi, jídlo tak bude ještě výživnější).
Jak na karbanátky z hub, fazolí, quinoi nebo třeba tempehu? Koukněte na náš speciál o veganských karbanátcích.