2 velké cibule
2 nakrájené mrkve
3 větší brambory, nakrájené na kostky
200g kysané červené řepy
1,5 l vody
olej, sůl, kmín
Boršč pochází z Ukrajiny, rozšířil se ale také do dalších slovanských zemí. Má dnes mnoho variant. My si ukážeme boršč bez masa, za to s kysanou červenou řepou, která dá polévce ten správný šmrnc.
Jak řepu zfermentujeme? Očistíme si a oloupeme si řepy podle velikosti kvasné nádoby. Nastrouháme je nahrubo a prosolíme (na 0,5 kg řepy čajovou lžičku soli). Důkladně umytýma rukama řepu mačkáme, dokud nepustí dostatečné množství šťávy. Počítejte s tím, že budete mít pěkné zbarvené ruce.
Řepu pak napěchujeme do sklenice nebo kvasné nádoby a zalijeme šťávou tak, aby byla celá ponořená. Necháme kvasit při pokojové teplotě 5 – 7 dní (v létě kratší dobu, v zimě delší). Průběžně ochutnáváme čistou vidličkou a až jsme s chutí spokojeni, řepu přemístíme do lednice, kde vydrží i několik týdnů. Tu pak můžeme využít právě na boršč.
Rychlejší, ale méně chutnější alternativou, je použítí čerstvé červené řepy a okyselení polévky octem.
Cibuli oloupeme, pokrájíme na drobno a v hrnci ji na oleji osmahneme do zlatova. Přidáme mrkev a brambory, krátce je orestujeme, přidáme lžičku kmínu, promícháme a necháme jej rozvonět. Přidáme červenou řepu a zalijeme vše jeden a půl litrem horké vody. Vaříme zhruba půl hodiny. Nejlépe boršč chutná odleželý alespoň půl dne. Zjemnit ho můžete (rostlinnou) kysanou smetanou či jogurtem.