Indická kuchyně

Indická kuchyně je velmi rozmanitá, což je pochopitelně dáno rozlehlostí země, různými etniky a skupinami druhého nejpočetnějšího národa na světě. Velká část receptů je přirozeně vegetariánská, hlavními surovinami jsou zelenina, rýže a další druhy obilovin, luštěniny, mléčné výrobky (vegani je mohou nahradit rostlinnými alternativami) a samozřejmě koření.

Mezi typické indické koření patří především zázvor, česnek, koriandr, římský kmín, skořice, hřebíček, kardamom, kurkuma, červené a zelené čili nebo hořčičné semínko. Pro rychlejší přípravu se dají koupit i hotové směsi, jako je kari, garam masala, tandoori masala a mnoho dalších.

Zasády indické kuchyně jsou ovlivněny ayurvédou, indickou naukou o těle a zdraví. Klíčová je čerstvost, dostatečná tepelná úprava, syrové jídlo v podobě salátů nebo ovoce tvoří spíše doplněk. Častou úpravou je pomalé vaření a dušení. Dbá se také na správné kombinace jídel pro optimální trávení.

Mezi klasické skupiny jídel patří sabdží (zeleninová jídla), dhál (luštěninová jídla), čatní (anglicky chutney, dochucovací omáčky ze zeleniny, ovoce a dalších ingrediencí), mezi přílohami se kromě dominantní rýže objevují také placky (čapatí, paratha, naan).