Lívance a palačinky jsou snídaňovou pochoutkou, kterou miluje snad každý. Jdou připravit i v rostlinné variantě tak, že jsou od těch tradičních k nerozeznání. A vybere si opravdu kdokoli – máte rádi lívance kynuté, nekynuté, kváskové, nadýchané, jogurtové lívance, jablečné nebo naopak dáváte přednost rychlým lívancům, zdravějším variantám nebo klasice z bílé mouky, cukru a másla? Pojďte s námi proniknout do tajů veganských lívanců a vydejte se na cestu za svým nejoblíbenějším receptem. Které nakonec budou vašimi favority? Kefírové lívance, kynuté lívance jako od babičky nebo úplně jiné třeba slané?
Palačinky vs. lívance
Napřed trocha historie: jde totiž o jeden z nejstarších pokrmů vůbec, jehož prapůvodní začátky sahají až do neolitu a počátků zemědělství. V té době se mix obilné mouky a dalších přísad pekl na rozpáleném kameni. Lívance mají dnes dokonce svůj vlastní den, např. v Británii zvaný Pancake Day (či Shrove Tuesday), připadající na masopustní úterý (den před Popeleční středou).
I když palačinky a lívance používají často jako synonyma, existuje mezi nimi významný rozdíl. Pokaždé se jedná o opečenou placku z litého těsta. Palačinka je však tenká jen pár milimetrů a má větší průměr, protože se na ni využívá plná plocha pánve. Oproti tomu lívanec je průměrově menší a tlustější, často se na ně používá speciální pánev, tzv. lívanečník, se čtyřmi i více prohlubněmi. Těsto na lívance bývá často kynuté a lívance jsou pak nachýchanější.
Čím nahradit vejce a mléčné produkty v lívancových receptech?
A je vůbec nutné je nahrazovat? Klasický recept na lívance se připravuje z mléka, vajec, mouky, špetky soli, droždí a servírují se s ovocem, tvarohem, zasypané cukrem a polité máslem. Jak je můžeme udělat ve veganské verzi a zachovat si přitom lahodnost původních receptů?
Jak nahradit mléčné výrobky
Mléko
Mléko můžete nahradit rostlinnou alternativou nebo vodou. Recept vám bude fungovat stejně i bez mléka, jen u varianty s vodou doporučuji přidat do těsta vanilku, esenci nebo například skořici. Rovněž se vodová varianta hodí pro slané verze lívanců. Osobně z rostlinných mlék doporučuji klasické sójové, ovesné nebo kokosové. Chutnají výborně. Ovesné lze zároveň připravit doma za pár korun a pár minut.
Jogurty
Mléčné produkty rovněž nahradíte rostlinnými alternativami – veganské jogurty nabízí už opravdu širokou paletu chutí a věřím, že si z nabídky vybere každý. Ze supermarketů má skvělou nabídku Lídl, Globus, Tesco, ostatní obchody ale nezůstávají pozadu a rostlinné jogurty jsou stejně dostupné jako rostlinná mléka. Opět nic nezkazíte klasickým sójovým jogurtem (Provamel, Alpro, Sojade, Soyka), ovesným (Oat gurt), kokosovým (My love my life, Wild and Coco, alpro, DM bio, Vemondo, Harvest Moon), mandlovým (Optimistic, My love my life, alpro) či jiným (kešu, rýžové, makové).
Zakysaná smetana
Zakysanou smetanu výborné ceny i chuti seženete v Lídlu (Vemondo), dostupná je i Creme Vega od Dr. Oetkera, čím dál častěji narazíte i na jiné značky jako například zakysanka od české firmy Soyka, Sojade a jiné.
Kefír
Kefír můžete nahradit jogurtem, jen je potřeba přidat o trochu více tekutin. Veganský kefír nabízí firma Sojade, Wild and Coco. Můžete si také připravit domácí mandlový kefír z tibi krystalů.
Tvaroh
Tvaroh je k dostání hůře, ale ve veganských obchodech seženete i ten, na trh se dostává od značky Sojade, Simply V, Provamel, Schlagfix (ten je spíš na způsob mascarpone), Lunter (krémová natural pomazánka, zejména na slané náplně). Dobrou zprávou je, že alternativu tvarohu si můžete snadno připravit doma z tofu. Stačí vám k tomu natural tofu, citronová šťáva a kůra, sladidlo, vanilka a troška rostlinného mléka či vody na rozředění.
Veganský tvaroh z tofu
- 200 g natural tofu (ideálně silken tofu)
- 2 lžíce citronové šťávy
- 50 ml rostlinného mléka
- 2 lžíce čekankového sirupu (nebo jiného sladidla)
- 1/2 lžičky vanilkové esence
Tofu rozmixujte s mlékem a sirupem na hladký krém, přidejte esenci a citronovou šťávu. Případně doslaďte podle vlastních chuťových preferencích.
Šlehačka
Další hodně používanou pochoutkou na lívancích je šlehačka. Mezi nejlepší varianty se podle mého názoru řadí smetana na šlehání od Schlagfix, Alpro, Soyatoo anebo alternativa v podobě vyšlehané tuhé části kokosového mléka z plechovky. A dá se sehnat i šlehačka ve spreji od Schlagfix či Soyatoo.
Lívance bez vajec
Co se týče náhrady vajec, tak u lepkových variant vám recept bude fungovat i zcela bez vajec a jejich náhrady. U bezlepkových záleží na druhu mouky (např. pohanková i jáhlová pojí úžasně i bez vajíčka), ale obecně se doporučuje pojivo použít. Vejce můžete v lívancích nahradit škrobem, pudingovým práškem, gelem z lněných či chia semínek, banánem, jablečným pyré, vanilkovou Hraškou, cizrnovou či sójovou moukou, tofu, uvařenými jáhly (aby nahradily pojivou vlastnost je nutné je rozmixovat, narušit zrno), kukuřičnou polentou (instantní), bílek nahradíte našlehanou cizrnovou vodou (tzv. aquafabou). Žlutou barvu můžete zvýraznit špetkou kurkumy.
Nebojte se experimentovat a vykročit ze zajetých kolejí. Lívance nejsou jen z mouky, ale výtečné připravíte i z ovoce, zeleniny, celých zrn, a mnoho dalšího. A vyzkoušet můžete třeba naše klasické i neklasické recepty.
Kynuté lívance od babičky
Když se řeknou lívance, jako první se mi vybaví tento recept od babičky. Krásně nadýchané, nakynuté, pórovité minilívanečky smažené na starém litinovém lívanečníku, které babička horké obalovala ve skořicovém cukru a k tomu nám dala misku s ušlehanou šlehačkou a jahodami. Synonymum léta u babičky.
-
suroviny
- 250 g hladké mouky
- 1/2 kostky čerstvého droždí
- 2 lžíce cukru
- špetka soli
- 325 ml vlažného rostlinného mléka
- k podávání: skořicový cukr, rostlinná šlehačka, jahody
Do mísy nasypte mouku a doprostřed udělejte důlek. Do důlku rozdrobte droždí, poprašte cukrem a zalijte polovinou vlažného mléka. Počkejte 15 minut, než vzejde kvásek. Poté přidejte sůl a zbytek mléka. Vymíchejte těsto a nechte 30 – 60 minut kynout. Poté smažte na lívanečníku vytřeném olejem lívance. Po usmažení horké obalujte ve skořicovém cukru.
Yukonské lívanečky z kvásku
Kdo dává raději přednost kvásku, může vyzkoušet tento nadýchaný recept. Servírovat můžete s čerstvým ovocem a tofu tvarohem.
-
suroviny
- 85 g aktivovaného kvásku
- 225 g hladké špaldové mouky
- 200 g vody
- 120 g rostlinného mléka
- špetka soli
- 1 lžíce třtinového cukru
- 2 lžíce oleje
- 2 lžíce vanilkové Hrašky
- čerstvé ovoce a tofu tvaroh k servírování
Hrašku, mouku, kvásek, vodu, sůl, cukr a olej promíchejte a nechejte alespoň 30 minut v teple kynout. Kynoucí proces nebude tak bouřlivý jako u droždí, ale chuť je výtečná. Po vykynutí usmažte lívanečky a můžete servírovat.
Jogurtové lívance s jablky
-
suroviny (4 porce)
- 300 g hladké špaldové mouky
- 300 ml rostlinného mléka
- 300 ml rostlinného jogurtu
- 2 nahrubo nastrouhaná jablka
- 1/2 prášku do pečiva
- 1 lžička skořice
- 1 lžíce třtinového cukru
- 3 lžíce rostlinného oleje (doporučuji kokosový)
- kapka rumu
- 1 lžíce vanilkové Hrašky
- na ozdobení: kokosová zakysanka z Lídlu, arónie, ořechové máslo
Mouku, mléko, jogurt, prášek do pečiva, skořici, cukr, olej, rum a Hrašku důkladně promixujte v mixéru. Do směsi pak vmíchejte nahrubo nastrouhaná jablka. Pozor některá jablka jsou hodně vodnatá, v takovém případě doporučuji nechat vykapat anebo přidat do těsta více mouky. Smažte v olejem vymazaném lívanečníku dozlatova. Po usmažení zdobte dle libosti.
Tip: Tyto lívance jsou výborné i z nastrouhané cukety namísto jablek.
Borůvkové lívance z ovesných vloček
-
suroviny (2 – 3 porce)
- 200 g jemných ovesných vloček
- 1 lžička lněných semínek
- 1 lžička kypřícího prášku bez fosfátů
- 2 lžičky vanilkové Hrašky
- zhruba 400 ml rostlinného mléka
- borůvky
Nejprve dejte všechny sypké suroviny do mixéru a rozmixujte na mouku. Poté zalijte mlékem a připravte hustější palačinkové těsto. Z těsta smažte lívance tak, že nalijete část na rozpálenou pánev potřenou olejem a vrchní stranu posypete borůvkami. Následně (zhruba po 3 minutách) lívanec obraťte a opečte i borůvkovou stranu. Výborné jsou samotné, ještě lepší s ochuceným rostlinným jogurtem a čerstvým ovocem.
Lívance z quinoy
-
suroviny (2 porce)
- 1/2 hrnku quinoy
- 1/2 hrnku vody
- 1 lžíce lněného semínka
- 1 lžíce oleje
- špetka soli
- 1/2 lžičky skořice
Postup je naprosto jednoduchý. Večer zalijte quinou vodou a nechte do rána nabobtnat. Poté přidejte lněné semínko, olej, sůl a skořici a pořádně promixujte, dokud nezískáte kaši. Pokud se Vám zdá těsto moc husté, přidejte trošku vody. Kdo už někdy lívance dělal, tak ví, jakou konzistenci by zhruba těsto mělo mít. Těsto musí být hustější než na palačinky, ale zas ne moc, pořád musí být tekuté.
Těsto nechte alespoň 10 minut odpočívat a pak za pomocí lžíce dávkujte na rozpálenou a troškou oleje vytřenou pánev těsto, ze kterého tvarujte malé lívanečky. Pečte z jedné strany, dokud se těsto na povrchu nepropeče a až poté otočte a lívance dopečte. Těsto je křehčí, doporučuji opravdu kvalitní nepřilnavou pánev, jinak je možné, že se vám lívance budou trhat. U nás máme quinoové lívance rádi se zkaramelizovanými jablky nebo jahodami.
Proteinové lívance
Proteinové lívance pro lidi, kteří potřebují přijímat větší množství bílkovin. Chuť bude závislá na druhu použitého proteinu a jeho příchutě. U nás doma jsou nejpopulárnější s čokoládovým proteinem z hnědé rýže, pokud použijete natural protein, můžete lívance připravit i naslano.
-
suroviny (2 porce)
- 100 g celozrnné mouky
- 40 g rostlinného proteinu
- 2 lžičky kypřícího prášku
- 1 rozmačkaný banán (u slané varianty nahradit banán 2 lžícemi gelu ze lněného semínka nebo 2 lžícemi Hrašky)
- 200 ml rostlinného mléka
- k podávání: oříškové máslo, čerstvé ovoce
Mouku, protein a kypřící prášek promíchejte a pak přidejte rozmačkaný banán a mléko. Ze směsi ihned smažte lívanečky. Servírujte s ovocem a oříškovým máslem.
Slané lívance a palačiny
Lívance a palačinky jsou většinou spojeny se sladkou chutí, ale je možné je připravit i na slano. Usmažené lívance můžete namazat luštěninovou pomazánkou (např. hummusem) a ozdobit kvašenou zeleninou nebo kimči. Posypat je můžete i klíčky, sekanými oříšky, semínky. Tenké palačinky zase můžete např. špenátem nebo houbovou směsí. Na závěr tedy ještě jeden slaný tip, přičemž postup je stejný jako u sladkých lívanců. Smíchejte sypké suroviny a zalijte vodou. Těsto nechejte zas alespoň 5 minut odpočívat.
-
suroviny (4 porce)
- 300 g hladké špaldové mouky
- 600 g vody / zeleninového vývaru / rostlinného mléka
- 1 kypřící prášek
- 2 lžíce Hrašky na zahušťování / gelu z lněného semínka
- italské bylinky, sůl
Závěrem
Jaké lívanečky vás zaujaly? A vyzkoušíte některý z našich receptů? Pokud ano, dejte nám vědět na sociálních sítích.