Kurkuma barví kari na žluto. Kam použít mletý prášek a kde se hodí čerstvá?

kurkuma

Co je kurkuma?

Žlutooranžový prášek určitě dobře znáte, ale samotná rostlina už tak známá není. Kurkumovník je mnohaletá rostlina s podlouhlými listy a jemnými fialovými květy. Pochází z jižní Asie a pro kulinářské nebo kosmetické účinky se používá čerstvý nebo mletý oddenek, tedy podzemní stonek.

Rostlina je nenáročná na pěstování, z kousku kořene si ji můžete sami namnožit a už za několik měsíců sklízet čerstvý kořen.

Využití kurkumy v kosmetice

Mletá kurkuma zdaleka nemá své místo pouze v kuchyni. Ke kosmetickým účelům se například v Indii užívá už stovky let. Ženy si ráno s oblibou oplachují tvář vodou se sušenou kurkumou. Údajně je po tom obličej svěží po celý den, a navíc se jim povětšinou vyhýbá akné, dokonce i během dospívání. Ale pozor, barvivo kurkumin je opravdu výrazné a zanechá stopy i na obličeji. Indické ženy možná rozdíl nepoznají, ale my určitě ano.

Bělení zubů

Co ale s klidným svědomím můžete vyzkoušet bez obav z nežádoucích účinků kurkuminu, je bělení zubů. To funguje poměrně dobře. Stačí smíchat mletou kurkumu spolu s kokosovým olejem a směs používat místo zubní pasty. Výsledek u většiny nebude tak výrazný jako po profesionálním bělení, ale rozdíl je patrný.

Kurkuma v kuchyni

Kurkuma se ve své domovině přidává do většiny pokrmů. Pokud ne samotná, tak jako součást kari koření. Právě kombinace sušené kurkumy spolu s dalšími druhy koření, například kajenským pepřem, koriandrem nebo kmínem, dodává nejen výjimečnou chuť, ale také vlastnosti, pro které je ceněna.

Chuťově zajímavou kombinací jsou recepty kombinující kurkumu spolu s kokosovým mlékem, citronelou, ale třeba i s česnekem.

Způsobů, jak užívat kurkumu, je celá řada. Začněme základním rozdělením, které vychází z toho, zda použijete čerstvý, nebo sušený oddenek.

Čerstvá kurkuma

Čerstvá kurkuma je velmi podobná zázvoru, a to jak vzhledem, tak možnostmi využití. Jistě znáte dýňovou polévku s čerstvým zázvorem. Její alternativou může být právě použití kousku kurkumy. Kromě polévek, které díky této ingredienci získají pikantní a příjemně nahořklou chuť, má své četné využití také při přípravě nakládané zeleniny, tzv. pickles. Můžete ji odšťavnit spolu s dalšími druhy ovoce a zeleniny nebo například přidat do smoothie. Vždy ale pamatujte na výraznou chuť a přidávejte opravdu jen malý kousek.

Čerstvé oddenky se několik hodin vaří ve vodě, načež se nechávají po dobu jednoho týdne oschnout a teprve potom se melou na prášek. Vzniká tak mletá kurkuma, která se rozváží po celém světě.

Kurkuma

Mletá kurkuma

Právě mletá kurkuma má u nás častější využití. Je zkrátka nejdostupnější. Pokud nepoužíváte samotné koření, jistě už jste vyzkoušeli nějaký recept s kari, kde kurkuma tvoří základní složku. Zatímco kari koření využijete hlavně do slaných jídel, kurkuma se těší velké oblibě i ve sladkých pokrmech. Někdy se přidává pouze špetka jako přírodní barvivo a využívá se tak hlavně kurkumin.

Při přípravě slaných pokrmů kurkumu vždy krátce orestujte, teprve potom přilévejte tekutinu (například kokosové mléko). Vynikne tak vůně i chuť. Ovšem postačí pouhá minuta, po delší době může koření nepříjemně zhořknout.

Škrobová moučka

Kurkuma také slouží jako vstupní ingredience k výrobě škrobové moučky známé jako koa. V asijské kuchyni se používá k zahuštění rybích polévek nebo jemných omáček. Není tak výrazná jako samotná kurkuma, ale přesto pokrm ochutí, zahustí a z výživového hlediska je to mnohem lepší volba než nutričně prázdná bílá mouka.

Kurkuma je součást tradiční medicíny

Kurkuma je jedním ze základních pilířů Ajurvédy, tradičního indického léčitelství. Zde má své místo už více než 4000 let. I proto získala přízvisko „indický šafrán“. Po určité době jej přejala také tradiční čínská medicína. Vedle léčivých účinků definuje Ajurvéda kurkumu jako zahřívací koření. Pro představu, mezi tzv. studené koření patří například bílý cukr nebo mouka, kofein a podobně. Zahřívací koření příjemně rozproudí metabolismus, doslova prohřeje celé tělo a těší se proto velké oblibě hlavně v zimních měsících.

Možná také vaříte pocitově a v chladnějším období sáhnete vedle kurkumy nebo kari také po skořici, zázvoru, chilli nebo kardamomu. Je to úplně přirozené, protože i tyto druhy spadají mezi zahřívací potraviny.

Zlaté mléko

Tradičním Ajurvédským nápojem je zlaté mléko. Díky kombinaci zmíněných druhů koření se zahřívací efekt ještě znásobí. Osobně ho ráda popíjím například po chladném dni stráveném venku, kdy se tělo nemůže prohřát. Určitě ho také vyzkoušejte, obsahuje poměrně snadno dostupné potraviny.

Příprava zlatého mléka je opravdu snadná, budete potřebovat jen několik surovin:

  • 1 hrnek neslazeného rostlinného mléka
  • ¼ – ½ čajové lžičky pasty nebo prášku z kurkumy (případně cca 1 cm čerstvého oddenku)
  • 1 čajová lžička kokosového oleje (můžete vynechat)
  • trocha černého nebo kajenského pepře
  • trocha sušeného chilli
  • med nebo javorový sirup na dochucení
  • špetka skořice

Všechny ingredience smícháte a na mírném plamenu necháte pár minut ohřát. Začněte s malým šálkem, protože chuť je opravdu netypická a byla by škoda, kdyby vás hned zpočátku odradila. Ale pokud nenajdete oblibu ve zlatém mléce, věřím, že si najdete recept s kurkumou, který bude patřit mezi vaše stálice.

Alena Teclová   06. 03. 2023   Tagy: kurkuma   Kategorie: Potraviny V kuchyni

Související články