Dýňová semínka jsou semeny tykve obecné. Z ní se později vyšlechtilo velké množství druhů. Běžně prodávaná dýňova semínka smaragdově zelené barvy pochází z dýně olejné, speciálního druhu nahosemenné dýně, která nemá slupku. Není tak nutné pracně loupat.
Tomu se nevyhnete, pokud budete chtít zužitkovat semínka z vydlabaných vnitřků vlastních vypěstovaných dýní. Fígl spočívá v tom, že je osušené vložíte do trouby rozehřáté na 150 °C a necháte za několikerého promíchnutí péct cca půl hodiny. Tvrdá slupka díky tomu zkřehne.
Benefity dýňových semínek
Dýňová semínka jsou zhruba z poloviny svého objemu tvořeny tuky, v nichž převládají především omega-6 mastné kyseliny. Významné je také zastoupení bílkovin, kterých tu najdeme okolo 30 procent. Dýňová semínka jsou také bohatá na minerály, jako jsou mangan, hořčík, měď, fosfor, zinek nebo železo a také vitaminy skupiny B a vitamin A.
V alternativní medicíně je oblíbené jako prostředek, který dokáže tělo zbavit střevních parazitů.
Využití dýňových semínek
Do kaší a müsli je můžete přidat zlehka pražená dýňová semínka na pánvi na sucho. Výživnější jsou ale pochopitelně syrová, namočená přes noc ve vodě. Chutné a výživné je z nich rostlinné mléko. Naopak po několika pokusech jsem vzdal další experimenty z jogurtem z nich. Fermentované totiž mají poměrně nevábný odér. Kde tady dýňová semínka využijete?
- dýňové “máslo” – semínka mixovaná tak dlouho, až ztekutí, podobně jako tahini
- koupit se dá také v podobě za studena lisovaného oleje
- gomasio – dochucovací směs opražených semínek smíchaných se solí
- “sezamezán” – rozmixovaná semínka s lahůdkovým droždím a práškem ze sušené cibule
- opražená nebo namočená semínka přidejte do kaší, ale i do salátů
- přidat je můžete k ostatním semínkům při domácí výrobě müsli nebo granoly,
Pořiďte si naturální i opražená dýňová semínka. Do kaší, salátů nebo na gomasio či sezamezán.