Když se řekne dýně, většina lidí si v dnešní době představí oranžovou, oblíbenou Hokkaido, která se těší oblibě ale až poslední roky. Dříve u nás nebyla běžná. Je trochu škoda, že tato výtečná dýně téměř vystrnadila z kuchyní i její neméně chutné příbuzné. A právě o nich bude dnešní článek.
Nejen, že jsou dýně krásnou ozdobnou plodinou podzimu a vnáší barvu do mlhavých dní, ale navíc dokážou velmi obohatit náš jídelníček. Mezi nejznámější druhy dýní patří vedle Hokkaido (oranžový i zelený kultivar), muškátová dýně, máslová dýně, špagetová, velkoplodá Goliáš, italská odrůda Marina di Chioggia a potom různé okrasné druhy, kdy nejznámější je tzv. Halloweenská (tykev velkoplodá plazivá), které se nekonzumují, jejich dužina není chutná.
Dýně patří do skupiny tykví, kam spadají i cukety a patizony, o těch zas třeba někdy jindy.
Proč vůbec jíst dýni
Dýně je oblíbenou potravinou lidí na dietě, protože je z 90 – 95 % tvořena vodou. Kromě toho je bohatým zdrojem vlákniny, z minerálů je v ní obsažen draslík, hořčík, železo, fosfor a vápník, z vitamínů v ní najdeme betakaroten, vitamín E, B a C.
Dýňová semínka jsou bohatým zdrojem kvalitních tuků, vitamínu E a zinku, železa, fosforu, vápníku, lecitinu a vitamíny skupiny B. Dýňová semínka jsou vyhledávanou potravinou zejména mezi muži, neboť ti jsou více náchylní k nedostatku zinku, který je nezbytný pro správné fungování pohlavního ústrojí.
Dýně obsahuje i kyselinu nukleonovou, která je ceněná pro svoje omlazující účinky.
Jak se liší výživově i vlastnostmi jednotlivé druhy dýní
Výživové vlastnosti jednotlivých dýní se liší minimálně, spíš se řiďte chutí a vybírejte podle ní.
Hokkaido
Hokkaido, oranžová malá kráska, patří mezi nejprodávanější dýně zejména proto, že se nemusí loupat, má lahodnou chuť a její velikost je tak akorát velká na rodinný oběd. Skvělá je v pomazánkách, polévkách, ale třeba i v moučnících.
Muškátová dýně
Muškátová dýně tvarem připomíná světle žlutou přerostlou hrušku a v obchodech na ní zas tak běžně nenarazíte. Pokud ji však objevíte, určitě ji vyzkoušejte, protože jde o velmi chutnou odrůdu. Je velmi aromatická a je tak vhodná do polévek a aromatických jídel z jednoho hrnce.
Špagetová dýně
Špagetová dýně je hodně škrobovitá, ne tak lahodná jako muškátová či Hokkaido, ale má jednu vynikající vlastnost. Po tepelné úpravě dýně začne špagátkovat a dá se tak použít jako zeleninová alternativa klasických špaget. Můžete ji konzumovat s italskými rajčatovými omáčkami.
Máslová dýně
Máslová dýně je jak už název napovídá jemná, méně výrazná, ale chutná dýně, která se skvěle hodí jako základ pyré.
Goliáš
Tato dýně dřív rostla téměř na každé zahradě. Daří se jí narůst i do obřích rozměrů, není nic neobvyklého sdílet kousky této plodiny po celém sousedství. Zde bychom doporučili vyzkoušet připravit dýňové zelí anebo připravit dýni kandovanou.
Marina di Chioggia
Tato výrazná, uvnitř naoranžovělá dýně chutná po mrkvi a je velmi oblíbená v Itálii. Na povrchu má tmavě zelenou, často strupovitou a tvrdou slupku.
Jak připravit dýni a na co si dát pozor
Většina dýní má tuhou slupku, kterou je nutné oloupat. Jedinou výjimku tvoří právě dýně Hokkaido, kterou loupat nemusíte. I proto se stala tak oblíbenou. Z dýně nemusíte konzumovat jen dužinu, ale můžete využít i semena. Ne však všechny druhy jsou vhodné ke konzumaci semínek. Chutná semínka má například velkoplodá dýně Goliáš. Semínka je nutné před konzumací očistit, omýt vodou, osušit a poté opražit a sníst.
Na sladko či na slano?
Dýně je velmi populární zejména v americké kuchyni, proto pro inspiraci můžete zavítat do amerických kuchařek. Dají se z ní připravovat jídla slaná, ale i sladká. Už jste určitě slyšeli o vyhlášeném americkém dýňovém koláči (Pumpkin Pie) nebo o populární dýňové “Nutelle”. Použít ji však můžete do muffinů, sušenek, chlebíčků, zmrzlin a jiných dobrotách. Dýně se v takovém případě nejčastěji upeče a používá se pyré z ní. Taková česká klasika v podobě perníku, chutná s dýňovým pyré fenomenálně.
Ve slané kuchyni je asi nejpopulárnější dýňová polévka, dýňové noky, zeleninové placičky nebo v Česku oblíbené dýňové zelí, které je skvělým doplněním kysaného zelí. Nemusíte se pouštět ale do žádných složitostí, dýně dokáže nadchnout i obyčejným zapečením, přimícháním do rizota, přípravou dýňové kaše (obdoba bramborové) či dýňových hranolek.
Recepty s dýní
Dýňová “Nutella”
- suroviny
- 400 g uvařené dýně
- 200 g opražených lískových ořechů
- 3 lžíce kakaa
- 2 – 4 lžíce čekankového sirupu
- špetka soli
Postup: Oříšky rozmixujte na jemno v mixéru, po chvilce začnou pouštět tuk a podaří se vám vytvořit ořechové máslo krémové konzistence. Do takto hotového krému přidejte dýni, kakao, sůl a sirup a rozmixujte do hladka. Skladujte ve vzduchotěsné krabičce v lednici a spotřebujte do 5 dní. Servírujte na palačinkách, pečivu nebo využijte jako náplň do koláčů.
Slaný dýňový koláč
Jednoduchý návod na rychlý slaný koláč, který můžete připravit s jakoukoliv zeleninou, dýně si krásně rozumí s rajčaty a mrkví.
- suroviny
- 250 g hladké špaldové mouky
- 1 dcl oleje
- 1 dcl vody
- 1 lžička soli
- 1 lžička tymiánu
Na korpus (koláčová forma o průměru 26 cm):
- na dohotovení:
- 1 kg nakrájené směsi zeleniny (vyzkoušejte muškátovou dýni)
- 2 dcl rostlinné smetany
- 1 lžíce Hrašky
- 1 dcl vody nebo rostlinného mléka
- 1 lžíce hořčice
- černá sůl, pepř
- 1 uzené tofu
Postup: Ze surovin na korpus vypracujte hladké, nelepivé těsto. Případně přidejte víc vody/mouky, konzistence záleží na typu použité mouky. Na náplň si nakrájejte zeleninu na stejné kousky. Těsto rozválejte a rozprostřede do pečícím papírem vyložené koláčové formy, nezapomeňte udělat i okraje. Na těsto rovnoměrně nasypte zeleninu a zalijte směsí z rozmíchané smetany, Hrašky, vody, hořčice, soli a pepře. Na závěr směs posypterozdrobeným tofu. Pečte v předehřáté troubě při 180 °C 40 minut.
Dýňová polévka
Receptů na dýňovou polévku najdete stovky, my pro vás máme naši oblíbenou z pečené dýně.
- suroviny
- 750 g dýně Hokkaido nebo Goliáš
- 250 g cherry rajčat
- 3 cm kousek zázvoru
- 4 stroužky česneku
- sůl, pepř, tymián
- 2 lžíce olivového oleje
- 1,5 litru zeleninového vývaru
- 1 dcl rostlinné smetany na zjemnění
- špetka muškátového oříšku
Postup: Na pekáč nalijte olej a přisypte nakrájenou dýni (v případě Goliáše i oloupanou), rajčata, plátky zázvoru, česnek, sůl, pepř a tymián. Pečte při 180 °C za občasného promíchání do změknutí zeleniny. Poté zeleninu přesypte do hrnce, zalijte vývarem a rozmixujte na jemný krém. Zjemněte špetkou muškátového ořechu a smetanou. Servírujte s krutony.
Ořechovo-dýňový koláč
- suroviny
- 125 g Bio Alsanu nakrájeného na kostky
- 30 g třtinového cukru
- 2 lžíce vanilkové Hrašky
- 500 g dýňového pyré (např. z Goliáše)
- 150 ml rostlinného mléka
- 1 lžička vanilkového cukru
- 1 lžička jedlé sody
- ½ lžičky dýňového koření
- 100 g pekanových ořechů
- 200 g hladké špaldové mouky
- 1 lžička prášku do pečiva
- 1 lžička jablečného octa
- 100 g kokosové zakysané smetany
- 50 g moučkového cukru
Na potření:
Postup: Troubu předehřejte na 180 °C. Dortovou formu o průměru 24 cm vyložte pečícím papírem. Alsan vyšlehejte s oběma cukry do pěny, poté vmíchejte Hrašku, dýňové pyré, mléko. Jakmile bude směs hladká a dobře promíchaná, přidejte mouku, sodu, dýňové koření, kypřící prášek do pečiva, jablečný ocet a nakonec pekanové ořechy. Těsto přelijte do formy a pečte 50 – 60 minut. Po vychladnutí potřete polevou z cukru a kokosové zakysanky nebo ozdobte ořechy.
Zapečená dýně s tempehem a cibulí
Poslední recept je pro milovníky rychlých jídel, naše oblíbená zapečená dýně. Výborná záležitost, která se dá jíst jen tak nebo s vařenou rýží.
- suroviny
- 1 dýně Hokkaido
- 2 balení marinovaného tempehu
- 4 cibule
- 4 mrkve
- 2 lžíce olivového oleje
Postup: Postup je velmi jednoduchý. Vše očistěte a nakrájejte na podobně velké kusy, promíchejte s olivovým olejem a pečte při 180 °C do změknutí zeleniny. Nebojte se dýni vypéct do zlatova. Takto připravená zelenina je výtečná jen tak se zeleninovým salátem nebo s rýží.
Závěr
Nebojte se experimentovat a pozvat dýně do kuchyně. Nezapomeňte na benefity této plodiny mezi které zajisté patří i nízká cena a aktuální sezónnost. Nakupte si dýně do zásoby, vydrží vám v chladu do jara. A do té doby můžete vyzkoušet všechny naše recepty, které najdete na našem webu.