Možná nevíte, co to azylové farmy jsou a že existují. Dost možná v okolí nějakou azylovou farmu taky máte, aniž byste o tom věděli. To je dokonce velice pravděpodobné, jelikož azylové farmy žijí tak trochu v ústraní. Na rozdíl od běžných farem s hospodářskými zvířaty, které jsou viditelné díky produkci a prodeji živočišných produktů, se azylové farmy nedostávají do povědomí veřejnosti skrze reklamu na prodej potravin živočišného původu.
To však neznamená, že jsou samostatným organismem, jenž je uzavřený veřejnosti, naopak! Azylové farmy mají otevřené brány dokořán všem zájemcům o poznání soužití člověka s hospodářskými zvířaty v přirozené symbióze.
Filosofie azylových farem
Proč vlastně azylové farmy vznikají? Jejich hlavní myšlenkou je záchrana především hospodářských zvířat od jejich primárního účelu – neustálé produkce surovin, a to jak během jejich života, tak po cíleném usmrcení, za účelem zisku. Zvířata jsou tak “adoptována” z jatek a farem, obvykle na konci jejich “produktivního” života a dostávají nový domov, ve kterém mají bezpečný prostor bez násilného zacházení, nevyhovujících podmínek a nařízené smrti.
Nejčastějším argumentem proti této filosofii je myšlenka, že hospodářská zvířata jsou od přírody určená k produkci surovin – kráva by stejně měla mléko, slepice by stejně měla vajíčka… Tento názor však nezohledňuje fakt, že cílená produkce živočišných produktů je v drtivé většině záměrně řízená. To znamená, že zvířatům jsou upravovány krmné dávky, životní podmínky a prostor i reprodukční cykly tak, aby dosahovaly co největších zisků, často bez ohledu na zachování kvality života.
A právě od tohoto zacházení se snaží azylové farmy zvířata zachránit. Vytváří tak prostor respektující přirozené potřeby a cykly zvířat a dávají jim možnost prožít klidný život bez fyzického vyčerpání a stresujících podnětů.
Jak azylové farmy fungují?
Jak již bylo řečeno, azylové farmy mají otevřenou náruč zejména pro hospodářská zvířata, která by jinak žila v zemědělských podnicích k produkci surovin, nebo mířila rovnou na jatka. Své útočiště zde tedy najdou krávy, prasata, slepice, ovce, kozy, králíci ale třeba i pštrosi.
Tím však plejáda zvířecích obyvatel nekončí. Najdeme zde taky zvířata, která nejsou určena k produkci, ale byla chována například na výkon. Pro svůj věk či sníženou kondici však byla vyřazena z chovu a v mnoha případech by je kvůli tomu čekala uspávací injekce. Takový případ se týká zejména koní.
Tyto organizace fungují převážně na dobrovolnických principech a jsou provozovány ve volném čase zapojených členů. Najdou se však i takové, které svou pozornost směřují výhradně na péči o chod farmy, a díky tomu nabízí také pestrý program pro veřejnost – od jednodenních zážitkových akcí, až po dlouhodobý dobrovolnický pobyt na farmě.
Více než péče o zvířata
Provoz azylových farem bývá leckdy spojen s bohatou “doplňkovou” činností. A to hned ze dvou hlavních důvodů. Jedním z nich je zdroj peněz – jedná se o neziskové organizace, které nenechávají zvířata vydělávat sama na sebe produkcí živočišných produktů a jejich následným prodejem. Finanční prostředky tedy musí být získávány z jiných aktivit než je prodej potravin, pocházejících ze zvířat na farmě.
Druhým důvodem je osvěta veřejnosti a její zapojení, byť krátkodobé, do chodu farmy. Jelikož poselstvím farem není jen zachránit jednotlivá zvířata, ale také šířit povědomí o tom, proč je důležité vytvářet pro všechna zvířata na zemi přívětivé místo bez násilí, bez ohledu na to, jestli jsou tato zvířata lidmi označená jako užitková.
Aktivity a možnosti podpory
Spojit příjemné s užitečným, tedy zážitkové aktivity se získáváním finančních prostředků, se azylům osvědčilo a začaly tak vznikat pestré možnosti interaktivní podpory, ze které můžete mít nejen dobrý pocit, ale také konkrétní přínos či nevšední zážitek.
A ač je paleta činností azylových farem široká, mezi oblíbené a osvědčené formy nejčastěji patří některé z těchto aktivit:
- Adopce: populární zapojení veřejnosti do dění na farmě je adopce zvířat. Princip je jednoduchý – lidé si vyberou a “osvojí” konkrétní zvířátko z farmy a posílají pro něj pravidelný příspěvek na jídlo a péči. Na oplátku se s ním mohou přijet po domluvě pomazlit, vyfotit, vyzkoušet si den péče o něj a poznat tak chod farmy.
- Akce pro veřejnost: nechat lidi nakouknout do života na farmě je velmi vyhledávaným způsobem interakce farem s veřejností. Ať už jde o jednodenní brigády, návštěvní dny či přednášky, vzniká z těchto setkání mnoho dále přínosného – navázání nových kontaktů, domluva spolupráce a zapojení dalších členů do provozu dané organizace. Zvyšování povědomí veřejnosti a šíření základní filosofie je pak stěžejní aktivitou azylových farem.
- E-shop: prodej farmářských produktů pocházejících ze zvířat je sice z etických důvodů vyloučen, nicméně je hodně jiných možností prodeje, které naopak šíří a podtrhují etický způsob života. V nabídce tak jsou například knihy, plakáty, placky, tašky či trička s veganskou tématikou. Dále drobnosti vyráběné zapojenými členy organizace nebo poukazy na konkrétní způsob podpory farmy (například poukaz na seno pro ovce). Internetové obchůdky jsou většinou součástí webových stránek dané azylové společnosti a je to jedna z nejrychlejších cest jejich podpory, kdy k dobrému pocitu získáte také radost v hmotné podobě. V případě darování takového produktu dál, navíc ještě šíříte povědomí o farmě a zvyšujete tím podporu organizace o další stupeň.
- Dobrovolnické pobyty: pro odvážné dobrodruhy je tu něco akčnějšího! Strávit pár dní či týdnů přímo mezi krávami, slepicemi nebo prasaty. Poznat tento svět z druhé strany, pomoci s nikdy nekončící prací, zapojit se do péče o zvířecí osadníky. Takovou pomoc na farmách vždy vítají.
- Zprostředkování domovů: ač se farmy radují z každého dalšího člena zvířecí posádky, s ještě větší radostí mu zajistí nový domov, kde se mu dostane více individuální péče. Je však kladen důraz na zajištění takového nového domova, kde se budou mít zvířata opravdu dobře a nebudou opět využívány pro užitek. Ať už si sami chcete nějaké zvířátko adoptovat nebo víte o někom, kdo by pro radost uvítal krávu nebo malou ovčí rodinku, spojte se s azylovou farmou ve vašem okolí a podpořte tak další úspěšné osvojení zachráněného zvířete do nového domova plného vlídnosti a laskavé péče.
Z pasivnějších forem podpory farmy uvítají jakýkoliv přímý finanční dar, ať už jednorázový či pravidelný. Po dohodě lze také organizacím poskytnout krmivo a jiné prostředky pro péči o zvířata.
Seznamte se!
Nějakou z azylových farem máte možná blíž, než by vás třeba napadlo. Stačí zapátrat, vyrazit na výlet a seznámit se s fungováním zvířecích azylů na vlastní kůži. Hledání by Vám mohla ulehčit naše ukázková databáze:
- Jedna Parta – Čečovice – Plzeňský kraj
- Farmě Naděje – Dobrovítov – Středočeský kraj
- Kozí pelíšek – Kamenný Přívoz – Středočeský kraj
- Statek Radosti – Kolín – Středočeský kraj
- Azyl Heidrún – Benešov nad Černou – Jihočeský kraj
- Život bez krutost – Třebihošť u Dvora Králové – Královehradecký kraj
- Šťastný zvěřinec – Homyle – Královehradecký kraj
- Azyl Ponto – Hlohov – Kraj Vysočina
- Život na Louce – Žebětínek u Brna – Jihomoravský kraj
- Útulek Tibet – Palcary – Jihomoravský kraj
- Farma Jarikhanda – Březůvky u Zlína – Zlínský kraj
Vstříc novým zážitkům
Výlet na azylovou farmu může být příjemně stráveným odpolednem v obklopení zvířat, přírody i podobně smýšlejících lidí. Přinese nevšední zážitky a možnost navázání dlouhodobější spolupráce – ať už formou podpory či aktivním zapojením se. Svět se tak stane zase o poznání vlídnějším místem, aby se s námi i hospodářská zvířata cítila příjemně a bezpečně. Tak nasadit gumáky a třeba se potkáme na některé z azylových farem.