Když se řekne pesto, většina z nás si vybaví pravděpodobně klasické bazalkové pesto alla genovese, tolik populární v Itálii, které se připravuje z bazalky, piniových ořechů, olivového oleje, mořské soli a parmazánu nebo sýra peccorino. Pesto je ale univerzální a můžete si jej připravit z mnoha jiných surovin a dodat tak vašemu jídlu extra chuť navíc.
Pesto dodá jídlu pátou chuť
Pesto patří mezi nejpopulárnější omáčky v Itálii, pro svou extra výraznou chuť a obsažené ingredience je můžeme zařadit mezi umami potraviny. Umami je vedle sladké, slané, kyselé a hořké chuti označována jako tzv. pátá chuť a je specifická tím, že zvýrazňuje a zvyšuje chutnost pokrmu. Kuchař tak docílí výraznějších chutí za použití malého množství ochucovadel.
Umami receptor vnímá v jídle aminokyselinu kyselinu glutamovou a její soli, které jsou obsaženy například ve zralých rajčatech, zrajících sýrech, sušených houbách, mořských řasách, sójových omáčkách a miso pastě, kvašené zelenině, masu a rybách. Vegani by sem zajisté přiřadili i lahůdkové droždí.
Jak využít pesto?
Pesto nemusíte využívat jen do těstovin, ale využijete jej k dochucení nebo vylepšení mnoha jídel. Ať už se jedná o polévky, pomazánky, saláty či náplně do slaných závinů, intenzita chutí doladí výsledek vašeho vaření či pečení.
- Jako základ omáček do těstovin
Nejběžnější využití pest je zajisté do těstovin. Stačí jen uvařit těstoviny al dente, na pánvi orestovat cibulku, zeleninu, luštěninu či tofu, přidat pesto a omáčku rozředit horkou vodou z přípravy těstovin.
Naší oblíbenou kombinací je klasické bazalkové pesto se zkaramelizovanou cibulkou, špagetami a posypané veganským parmazánem z kešu, rajčatové pesto s orestovanou paprikou, čerstvými rajčaty a černými olivami, opět zjemněné horkou vodou z těstovin a penne anebo čistou chuť z shittake pesta promíchanou s farfalle, čerstvou petrželkou a sekanými vlašskými ořechy.
- K dochucení krémových polévek
Objev, který před lety povýšil naše “nudné” krémové polévky na jídla na která se každý člen rodiny těší. Lžička pesta v talíři horké polévky dokáže udělat z jídla záležitost vhodnou i do michellinské restaurace. Vyzkoušet můžete dýňovou polévku s rukolovým pestem a nasekanými vlašskými ořechy, rajskou polévku zas pozdvihne bazalkové pesto, do mrkvové můžete zkusit přidat vtipně pesto z mrkvové natě. Nemusíte se však omezovat jen na krémy, pestem dochutíte třeba i minestrone.
Pestem z medvědího česneku dochucujeme jak špenátovou polévku, tak špenát jako hlavní jídlo. Výsledný pokrm je jemnější, než když se použije klasický česnek.
- K dochucení pomazánek
Ať už milujete hummus, fazolovou pomazánku, mrkvovou či jemnou z tofu tvarohu, pesto vám může pomoci výsledek zcela pozměnit. Záleží jen na vás, zda pesto přimícháte přímo do pomazánky anebo jej využijete na ozdobení. Při použití jako dekorace je výsledek výraznější.
- K pečené zelenině
Dejte upéct brambor, papriku, cibuli, dýni, rajče, cuketu, lehce osolte a opepřete. Po upečení přidejte pesto a dobře promíchejte. Sami uvidíte, že stačí velmi málo k dokonalému chuťovému prožitku.
- Do náplní
Pesto může posloužit i jako náplň nebo její součást při slaném pečení. Kváskový chléb ochucený pestem z medvědího česneku u nás doma patří již roky k jarním specialitám naopak chléb dochucený pestem z rajčat pečeme zase přes léto k salátům. Nezůstávejme jen u chleba, pestem dochutíte i bulky, housky, rohlíky, slané záviny ať už z kynutého či listového těsta nebo pivní tyčinky.
- Do salátů
Asi vás nepřekvapí využití pest v salátech. Dobře dochutí jak studené, tak teplé saláty. A je úplně jedno zda sáhnete po salátech čistě ze zeleniny nebo po kombinacích s luštěninami, těstovinami, rýží, kroupami, quinoou či jinými obilovinami.
Pokud máte rádi netradiční, svěží chutě, vyzkoušejte pesto připravené z máty, které skvěle lahodí se saláty s melounem či jahodami.
- Do studené kuchyně
Pesto se skvěle hodí na studené mísy jako doplněk rostlinných sýrů, zeleniny, ořechů, ovoce, jako součást dipů či zálivek.
Nyní se pojďte seznámit s pěti nejoblíbenějšími recepty na pesto.
Top 5 receptů na domácí pesta
Naučte se těchto 5 variant a už nikdy nebudete mít potřebu koupit pesto v obchodě.
Základní zelené pesto
Základní recept se stovkou obměn. Jaká varianta bude vašim favoritem? U nás na celé čáře vede špenát v kombinaci s kešu ořechy nebo pikantní rukola s kešu.
Suroviny
- 2 hrsti listů ze zelených bylin (bazalka, medvědí česnek, rukola, mrkvová nať, petržel)
- 6 lžic olivového oleje
- 40 g oříšků či semínek (piniové, vlašské, kešu, pistácie)
- 2 lžíce lahůdkového droždí
- 1 stroužek česneku
- sůl
- 1 lžička citronové šťávy
Postup
Do mixéru dejte všechny ingredience a rozmixujte na hladký krém. Sůl přidejte podle vlastní chuti, osobně doporučuji pesto udělat o trochu slanější, sůl slouží jako dobrý konzervant. Pokud však pesto budete jíst hned, můžete soli ubrat.
Pesto přesuňte do čisté, dobře vymyté šroubovací sklenice. Na pesto nalijte tenkou vrstvu olivového oleje. Skladujte v lednici a spotřebujte do 14 dní.
Tento recept je universální a můžete jej připravovat podle toho, co vám zrovna roste na zahradě, díky kombinaci ořechů a různých rostlin bude výsledek vždy trochu jiný. Můžete tak spotřebovat i ty části rostlin, které běžně nekonzumujete. Výtečné pesto připravíte třeba z mrkvové natě nebo z listů z červené řepy.
Tip: Chcete si připravit dokonalé dochucovadlo do polévek? Připravte si pesto z libečku a zamrazte si jej ve formičkách na led. Pak vám postačí jednu kostičku vhodit do polévky a rázem bude vychucená k dokonalosti.
Pesto ze sušených rajčat
V naší rodině patří pesto ze sušených rajčat k nejoblíbenějším pokrmům. Stačí pak jen uvařit špagety, pesto rozmixovat s čerstvými rajčaty, promíchat s těstovinami a rychlé, lahodné jídlo je do 15 minut na stole. Jako bílkovinu přidáváme buď pečenou cizrnu nebo tofu namarinované v solném nálevu jako “balkán”.
Suroviny
- 100 g polosušených rajčat
- 5 lžic olivového oleje
- 1 stroužek česneku
- 1/2 lžičky tymiánu
- špetka bílého pepře
- volitelně sůl (mnoho sušených rajčat bývá konzervovaných solí, proto není vždy nutné sůl přidávat)
- Postup
Rajčata, olej, česnek a pepř rozmixujte. Doporučuji nemixovat úplně dohladka, tomuto pestu sluší, když v něm zůstanou kousky rajčat.
Na závěr vmíchejte tymián, naplňte do sklenic a zakápněte olivovým olejem. Opět v lednici vydrží minimálně 14 dní.
Pesto z pečených paprik
Předem upozorňuji, že na tomto pestu může vzniknout v létě závislost, proto si jej připravujte na vlastní nebezpečí. Varovala jsem vás předem.
Suroviny
- 5 velkých sladkých paprik (červená, žlutá, oranžová, může být i kapie)
- 5 lžic olivového oleje
- hrst bazalkových listů
- 1 stroužek česneku
- sůl
Postup
Papriky omyjte, propíchejte vidličkou a dejte do hlubokého pekáčku vyloženým pečícím papírem. Troubu předehřejte na 200 °C. Pekáček vložte do trouby a pečte zhruba 10 minut. Nebojte se, když se papriky na povrchu spálí, tím lépe. Chuť bude intenzivnější.
Pozor – po upečení je nutné papriky ihned vyjmout z trouby a vhodit do igelitového pytlíku nebo vzduchotěsné krabičky a zavřít. Papriky se zapaří a většina slupky se sama oddělí, po vychladnutí stačí doloupat zbytek.
Vychladlou a oloupanou papriku očistěte od semínek a stopky, vhoďte do mixéru, přidejte česnek, bazalku, olivový olej a sůl a rozmixujte nahrubo.
Shitake pesto
Naprosto unikátní chuť, kterou si zamilujete, pokud máte rádi houby. Na přípravu budete potřebovat sušené shiitake, které zakoupíte v každé asijské večerce, větším supermarketu nebo na trhu.
Suroviny
- 50 g sušených shitake hub
- 1 lžíce třtinového cukru
- 2 lžíce sójové omáčky
- 1 lžíce lahůdkového droždí
- hrst opražených loupaných mandlí
- 2 cm kolečko čerstvého zázvoru
- 5 lžic olivového oleje
Postup
Shitake nasypte do menšího hrnce, zalijte vodou a nechejte nabobtnat. Trvá to asi 30 minut. Jakmile budou houby měkké, vytáhněte je z vody, nakrájejte na pásky a vraťte zpět do hrnce s vodou. Přidejte sójovou omáčku, nasekaný zázvor, třtinový cukr a na mírném plameni vařte asi 30 minut do úplného změknutí houby.
Vodu slijte, houby nechejte vykapat a oschnout. Po úplném vychladnutí přidejte lahůdkové droždí, opražené mandle a olivový olej. Rozmixujte na hrubší konzistenci. Výsledek by měl být slaný akorát, díky varu v sójové omáčce, ale pokud by váš výsledek byl méně slaný, přidejte trochu sójové omáčky přímo do mixéru a ještě krátce promixujte.
Cibulové pesto
Jednoduché a efektivní pesto z 5 surovin, které vám skvěle poslouží jako náplň do kynutých šneků, dochucení polévek či na pomazánky.
Suroviny
- svazek jarní cibulky
- hrst opražených lískových oříšků
- 1/2 lžičky soli
- 5 lžic olivového oleje
- 1 lžíce lahůdkového droždí
Postup
Na lžíci oleje orestujte nadrobno nakrájenou jarní cibulku a sůl. Restujte tak dlouho, dokud nebude měkká a krásně zkaramelizovaná. Trvá to sice déle, ale výsledek stojí za to.
Hotovou cibulku nechejte vychladnout. Dejte ji do mixéru spolu s oříšky, zbytkem oleje a lahůdkovým droždím a rozmixujte na hladkou pastu. Přesuňte do šroubovací sklenice, zakápněte olejem a skladujte v chladu.
Tip: Natřete si trochu tohoto pesta na čerstvě upečenou foccaciu, přidejte čerstvá zralá rajčata a trochu rukoly. Mňam.
Závěr
Doufáme, že vás při čtení těchto řádků honila mlsná a přemýšlíte, které z uvedených pest vyzkoušíte jako první. Pesta patří mezi skvělé (nejen) letní pochutiny, které dokáží z obyčejného jídla udělat skvostný zážitek. Nebojte se experimentovat, zkoušet a kombinovat chutě a spotřebovávat i ty části rostlin, které běžně vyhazujete. Myslíme, že výsledek vás zaručeně překvapí.