Veganství a krevní testy: jak si ověřit, že jsem zdravý a nic mi nechybí?

veganské vitamíny

Pokud se stravujete vegansky více let, určitě jste si sami nebo vám někdo z vašich blízkých položil otázku, jestli jste při tomto typu stravování zdraví a nic vám nechybí. Základem by měl být zdravý životní styl, který nezahrnuje jen vyvážený jídelníček bohatý na vitamíny a minerály, ale také pitný režim, odpočinek, nízkou míru stresu, dostatečný spánek, pohyb a další. Jak si ale při tom všem ověřit, zda to, co dělám, je pro mé zdraví dostačující? Jak poznám, že moje tělo nestrádá? A co když se nestravuji úplně ukázkově, ale nerad bych něco zanedbal?

Rozbor krve a moči

Jedním z nejpečlivějších způsobů, jak si dokázat, že jsem zdravý, je kromě osobního pocitu i vyšetření krve, tzv. krevní rozbor, doplněný o vyšetření moči. Díky nim zjistíme, jak jsme na tom s “problematickými” minerály a vitamíny na rostlinné stravě.

V kontrolním odběru krve bychom neměli opomenout a nechat si vyšetřit celkově krevní obraz (kde dostanete základní informace o stavu červených, bílých krvinek, krevních destiček – nejen o počtu, ale i o velikosti aj.). Kromě základního obrazu je vhodné nechat si na veganské, ale i vegetariánské stravě změřit i hladinu B12 (zejména jeho aktivní formu holotranskobalamin), homocysteinu, železa, feritinu (zásobního železa), transferinu, vitamínu D, kyseliny listové, albuminu a vápníku. Někdy se pro jistotu kontroluje i štítná žláza (TSH, fT4).

U vyšetření z moči se kontroluje množství sodíku, draslíku a oxalátů, které mohou vázat vápník a jiné minerály.

Rozmezí normálních hodnot je vždy uvedeno přímo na výsledcích z laboratoře, nemusíte tedy dopředu normální hodnoty znát, abyste věděli, zda jste v pořádku. Nebojte, laboratoř nedostatek i nadbytek daných prvků vyznačí a o jejich správnou interpretaci se s vámi podělí váš ošetřující lékař. Pokud vám lékař nedodá konkrétní výsledky, můžete si je vyžádat a nechat vyjet kopii lékařské zprávy.

odber_krve

Co může ovlivnit výsledky krevního obrazu?

Pokud nemáte od lékaře určeno jinak, není nutné docházet na odběr krve (platí i o moč) nalačno, i když osobně to doporučuji. Co je ale důležité, abyste cca 12 hodin před odběry nekonzumovali těžká jídla, alkohol (tady až 24 hodin), kofein nebo doplňky stravy, které mohou ovlivnit výsledky. I obyčejný vitamín C může vytvořit falešně negativní nález v moči. Nezapomeňte na to, že i nápoje mohou ovlivnit výsledky a proto před odběry pijte jen neslazené nápoje, ideálně neperlivé. Rovněž se nedoporučuje příliš velká fyzická aktivita před odběry.

Kam si zajít na odběry?

Praktický lékař

Nejsnazší variantou, kam si zajít na odběry, je praktický lékař. Nejen, že máte nárok na odběry hrazené zdravotní pojišťovnou, rovněž vás zná nejlépe (nebo měl by, pokud k němu docházíte pravidelně a dlouhodobě) a můžete s ním konzultovat svůj zdravotní stav přímo a na základě toho specifikovat i o jaké výsledky krve máte zájem.

Specializovaná laboratoř

Další variantou je odběr přímo ve specializovaných laboratořích jako samoplátce. Zde nejste limitovaní dobou jako u praktického lékaře a rozsah výsledků záleží na vašem přání. Výhodou je, že mnoho těchto laboratoří nabízí komplexní balíčky přímo pro vegetariány a vegany. Cenově se základní balíčky pohybují okolo 500 Kč, v případě, že chcete vyšetřit více (viz naše doporučení), bude cena vyšší. Ceny se různí i v rámci jednotlivých laboratoří, například vyšetření hladiny vitamínu D se může pohybovat od 390 po 1390 Kč.

Laboratoří je po celé republice spousta, namátkově například SYNLAB, LabMed, AeskuLab, MeDiLa, AgelLab, Spadia, EUC, UnicaPlasma, aj. V případě, že inklinujete k funkční medicíně, doporučuji IFMV (Institut funkční medicíny a výživy).

V případě, že by vaše výsledky vybočovaly z normálních hodnot, ideálně si odběry zopakujte po nějakém čase a konzultujte se svým ošetřujícím lékařem. V případě pochybností vás odešle na hematologickou kliniku, kde vám udělají podrobnější testy a doporučí léčbu k návratu do normálních hodnot. Pokud jste z Moravy, doporučuji hematologii ve Fakultní nemocnici Brno, která sdružuje nejlepší specialisty pro celou Moravu. Stojí za to si dojet i z větší dálky, jen očekávejte dlouhou čekací dobu.

plnohodnotna_strava

Mám nárok na odběry zdarma?

Jednou za 2 roky má každý pojištěnec v České republice nárok v rámci preventivních prohlídek na vyšetření krevního obrazu zdarma. Co se týče dalších hodnot nad rámec základu, je to vždy o domluvě s praktickým lékařem. Někteří lékaři nemají problém vypsat odběry i na další “problematické” prvky u veganů, jiní zas vyžadují spoluúčast pacienta, který si následně další minerály a vitamíny nad rámec základu hradí sám.

Nebojte se zeptat a pokud máte se svým praktickým doktorem dobrý vztah, zajisté najdete cestu, jak si nechat udělat komplexnější rozbor, který vám proplatí pojišťovna. Pokud se ale přece jen nedomluvíte, můžete lékaře změnit anebo si dojít na vyšetření do laboratoří jako samoplátce. Jako samoplátce si můžete krevní testy absolvovat kolikrát chcete, někteří dlouhodobí vegané chodí na vyšetření 1x ročně.

Osobně se přikláním k tomu, že kontrola 1x za 2 roky je dostačující, ale v momentě kdy budete mít jakékoliv pochybnosti nebo se nebudete cítit dobře, zajděte si i jako samoplátci.

Váháte, zda vám některý z minerálů a vitamínů neschází? Získejte jistotu s vyšetřením krve, určeného speciálně pro vegetariány a vegany. Díky testu Zdravý vegan získáte přehled o stavu vašeho vitamínu B12, D, hladině železa, ferritinu, vápníku nebo zinku. Na odběr můžete zajít téměř v každém větším městě. zjistěte více »

Rovněž je dobré si nechat udělat rozbor krve i v takových případech, kdy například trpíte nadváhou, obezitou, nedaří se vám zhubnout a chcete změnit zdravotní styl. V těchto případech je dobré nechat si zkontrolovat krev a případné neduhy řešit hned. Není nic neobvyklého, kdy lidé snažící se zhubnout bojují měsíce a nedaří se jim, následně např. zjistí, že mají sníženou / zvýšenou funkci štítné žlázy. Po nasazení léků následně nemají problém s úpravou hmotnosti.

vegan deti

Krevní obraz u dětí

Co se týče krevního obrazu dětí, doporučuji se obrátit na MUDr. Světničku (Praha, Nemocnice Královské Vinohrady), který se přímo podílí na výzkumu zdravotního stavu malých veganů a proto, vám dokáže poradit komplexněji než mnohý pediatr.

Závěr

Veganská strava je plnohodnotná a dostatečně vyživující, pokud je správně sestavená a doplněná minimálně o vitamín B12 (znáte přehled ostře sledovaných živin veganské stravy?). Není ale od věci si pravidelně nechat ověřit, zda je moje tělo vyživené správně a nestrádá. Toto doporučení platí pro všechny stravovací směry a životní styly, zdaleka nejen pro vegany. Lepší podchytit problém včas!

Přeji vám hodně zdraví, ať už se stravujete jakkoliv.

Lenka Špaček   14. 11. 2022   Tagy: vápník   Kategorie: Výživa

Související články