Kukuřičná polenta se připravuje z krupice a její využití je opravdu pestré. Patří mezi stálice italské kuchyně, kde se podává nejčastěji jako příloha v podobě kaše. Připravíte z ní ale mnoho dalších jídel. Od koláče, přes nákyp až po hranolky. I když se o polentě tradují různé zvěsti, kvůli kterým se jí mnozí vyhýbají, ale celé kouzlo spočívá ve správné přípravě.
Co je polenta?
Jedná se o kaši připravovanou právě z kukuřičné krupice. K její výrobě se využívá kukuřice setá, která je v České republice vůbec nejrozšířenějším druhem. Tradičně se připravuje v severovýchodní Itálii, a ačkoliv byla považována za jídlo chudých, je dnes poměrně využívanou a oblíbenou potravinou prakticky po celém světě.
Z konvenčního, nebo ekologického zemědělství?
Vraťme se ale ještě k samotné kukuřici. Pěstování, které lze dnes označit za normální, v mnohých případech používá geneticky modifikované odrůdy. Ty jsou navíc ještě potom chemicky ošetřovány herbicidy, pesticidy, fungicidy a insekticidy. Nezní to úplně lákavě a už vůbec ne ve spojení s potravinami. Dejte proto raději přednost produktům z ekologického zemědělství. Dnes jsou už poměrně dostupné a často se objevují i na pultech supermarketů.
Průmyslová i domácí výroba
Kukuřičná krupice se vyrábí obvyklých způsobem jako mouky z ostatních plodin. Cesta zrna začíná v násypce, odkud putuje do čistírny, kde dochází k odstranění nečistot. Následuje hydrotermická příprava obilí, kde na zrno působí vlhko a teplo. Díky tomu se později snáze odděluje slupka. Dalším krokem je odstranění klíčků. Bohužel kvůli tomu ztrácí řadu výživných látek, ale na druhou stranu umožňuje rozšíření sortimentu a zejména potom jeho delší skladování. Kukuřice zbavená klíčků má také nižší podíl tuku. Po těchto úpravách už zrna čeká vlastní proces mlýnského zpracování.
Jak vyrobit kukuřičnou krupici doma?
Snadno si ji vyrobíte i doma, pokud máte možnost obstarat si pár klasů kukuřice. Nejlépe z vlastní úrody. Klasy se před mletím povaří ve vodě až do změknutí, nechají se několik hodin oschnout a teprve potom se vylupují jednotlivá zrna. Hravě si s nimi poradí téměř každý mixér.
U vypěstovaných klasů máte jistotu, že se jedná o chemicky neošetřovaný výrobek, který navíc prošel šetrnou úpravou a nebyl zbaven klíčků. Samozřejmě je ale potřeba počítat s vyšším obsahem tuku. Zásoby si raději nedělejte, případně jen na několik dní dopředu, a to kvůli rychlému žluknutí.
Polenta obsahuje málo kalorií a hodně vlákniny
Kukuřice bezpochyby tvoří součást zdravého jídelníčku. Je bohatým zdrojem vitamínu A, který podporuje zdraví očí, ale také vitamínů skupiny B, které jsou důležité pro správnou činnost orgánů a metabolické procesy organismu. Například vitamín B3 je nezbytný pro naši nervovou soustavu.
Kromě toho dominuje vysoký podíl vlákniny, která se podílí na udržení ideální funkce střev a dokonce snižuje riziko výskytu některých typů zhoubných nádorů. Vedle vlákniny obsahuje kukuřice i draslík, který se postará o udržení správné hladiny krevního tlaku a tím snižuje riziko infarktu.
Mezi další hojně zastoupené minerální látky patří fosfor, hořčík, železo, zinek a kyselina listová.
Výživové výhody kukuřice
Díky svým nutričním vlastnostem je kukuřice ideálním pokrmem pro každého. Je přirozeně bezlepková a snadno stravitelná. V dětském věku zásobuje tělo nezbytnými látkami pro zdravý tělesný a duševní vývoj. Později v dospělosti vás udrží v dobré kondici, podpoří celkovou vitalitu a zvyšuje odolnost vůči stresu. Starším lidem napomáhá regulovat krevní tlak a tím slouží jako prevence infarktu, mrtvice a neurologických onemocnění.
Obsažený hořčík prospívá především těhotným ženám. Jeho užívání slouží jako prevence děložních stahů, které mohou vyvolat předčasný porod, ale také se podílejí na poměrně častých výskytech křečí a zácpy.
Jak uvařit polentu?
Tady se nachází právě ten kámen úrazu, kvůli kterému mnozí polentu zavrhnou. Příprava není zas tak náročná, ovšem pokaždé je trochu jiná. A to podle toho, k čemu ji chcete využít. Základ je pokaždé kukuřičná krupice a voda. Lišit se budou pouze poměry.
Na přípravu kaše je lepší sáhnout po hladké krupici a přidat ji o poznání méně. Postačí 100 g na 1 litr vody. Pokud chce polentu dále zpracovávat, měla by být tuhá. V tomto případě je ideální poměr 1 : 6. Snazší i rychlejší je určitě instantní polenta, která bude za 5 minut hotová. Je totiž předem uvařená a následně opět usušená. Ale je to další proces, který, ač se výrobci snaží o šetrnost, zbaví potravinu některých látek.
Oblíbené recepty
Možností, jak využít polentu v kuchyni, je nespočet. Začněme rozdělením na slaná a sladká jídla. V obou případech nebude o recepty nouze.
Polenta na sladko
Rozhodně byste měli vyzkoušet sladkou verzi. Nejoblíbenější je polentová kaše. Připravuje se z hladké krupice a můžete si ji ochutit přesně podle svého gusta. Velkou výhodou je, že zasytí na dlouhou dobu a je zcela bezlepková. Stejně je na tom zapečená polenta, kterou si můžete připravit už večer. Její příprava je dokonce ještě méně náročná než kaše. Pečená polenta nemusí být jen sladká.
Z husté směsi se dá připravit polentový korpus na nejrůznější koláče nebo dorty. Připravte si základ z šesti dílů vody, případně rostlinného mléka a přidejte díl krupice. Směs vařte přibližně 45 minut a následně ji rozprostřete na pečicí papír do formy. Polenta by potom měla několik hodin odpočívat v lednici, nejlépe přes noc. Do korpusu může přidat oříšky, sušené ovoce, špetku skořice a podobně. Zbytek dortu už připravte podle svého oblíbeného receptu, nebo vyzkoušejte náš.
Polentový koláč
Je velmi jednoduchý, svěží a zároveň zdravý. Polentový koláč je přesně ten typ moučníku, který si můžete sem tam dopřát bez výčitek.
Ingredience:
100 g jemné kukuřičné polenty
150 g mletých mandlí
150 g rozpuštěného rostlinného másla
60 kapek stevie
2 lžičky kypřicího prášku bez fosfátů
3 lžíce škrobu
kůra z 1 citronu
Smíchejte dohromady veškeré suché ingredience, až potom přidejte rozpuštěné máslo a stevii. Pokud chcete použít jiné sladidlo, můžete ji nahradit javorovým sirupem, ale přidejte o něco více mletých mandlí. Pečte na 180 °C přibližně 20 minut. Hotový koláč můžete ozdobit čokoládovou nebo karobovou polevou, případně připravte polevu z citronové šťávy a rýžového sirupu. Pokud zvolíte citronovou, koláč po upečení propíchejte špejlí a teprve potom polijte. Poleva se tak dostane i dovnitř a moučník bude chutnat ještě lépe.
Slané recepty z polenty
Změňte způsob dochucování a připravte si také slanou polentu. Tradičně se podává slaná polentová kaše, kde sladidlo a ovoce nahradí sůl a bylinky. Tuto úpravu můžete podávat stejně jako jakoukoli jinou přílohu. Případně můžete zkusit polentu se zeleninou a řasou. Je to jednoduchý a přitom mimořádně výživný oběd.
U nás se častěji připravuje tuhá směs, která po uležení slouží jako základ pro přípravu pokrmů. Z té se potom snadno vytvoří dokonce i polentové hranolky nebo slaný koláč, který můžete ochutit pokaždé jinak.
Grilovaná polenta
Sezóna grilování je opět tady a tak nezbývá, než představit také oblíbenou grilovanou polentu. I na tu si nejprve připravte tuhou směs a ještě teplou ji přelijte na pečicí papír, kde v lednici ztuhne. Po několika hodinách polentu nakrájejte na libovolné tvary, ochuťte směsí oleje s kořením a můžete začít grilovat.
Polentový knedlík
Vy z vás, kteří máte bezlepkovou dietu, už ho možná znáte, ale pokud ne, rozhodně vyzkoušejte. Polentový knedlík je zdravější, rychlejší a mnohem snazší na přípravu než ten bramborový, natož kynutý.
Ingredience:
1 hrnek polenty (jakékoliv)
3,5 hrnku vody
sůl a případně další koření podle chuti
Večer si namočte kukuřičnou krupici a nechte přes noc ve vodě. Ráno ji neslívejte, ale celý obsah vlijte do hrnce a povařte. Počkejte do bodu varu a v ten okamžik polentu osolte a plamen stáhněte na minimum. Dokud je v hrnci dost vody, nemusíte ji míchat. Za 40 minut budete mít hotovo. Potom nechte 10 minut odstát a máte hotovo. Vytvarujte knedlík a můžete rovnou krájet.
Sama po dovaření přimíchávám směs nasekaných divokých bylin, které jsou zrovna po ruce. Nejčastěji bršlici, česnáček a hrst spařených kopřiv.
Kupte si v eshopu kukuřičnou krupici, kaši nebo rovnou instantní polentu “1 min.”.