Rodiče chtějí méně masa ve školních obědech. Podpořte kampaň Pestré jídelny

Pestré jídelny

“V dnešních dětských obědech chybí zelenina, ovoce a luštěniny stejně, jako ve vyhlášce o školním stravování chybí záruky, že strava ve školách bude pestrá, zdravá a dostupná všem. Průzkumy přitom jasně ukazují, že rodiče o změnu systému školního stravování tímto směrem stojí,” namítá v textu o své kampani Pestré jídelny nezisková organizace NESEHNUTÍ. A dodává “Školní jídelny jsou místo, kde se děti seznamují s tím, že jídlo může být zdravé, a přitom dobře vypadat a chutnat. Nebo by takovým místem alespoň měly být.”

Kampaní se chce NESEHNUTÍ zasadit o větší objem bezmasé stravy v jídelnách, alespoň jedno čistě rostlinné jídlo v jídelníčku týdně a stravování otevřené všem, včetně dětí s dietetickými omezeními nebo specifickými stravovacími potřebami, jako jsou třeba vegetariáni a vegani. Výzvu usilující o změnu vyhlášky tak, aby dětem zajistila pestřejší a zdravější jídla, navíc s menším dopadem na životní prostředí, můžete podpořit svým podpisem na webu www.pestrejidelny.cz.

Po pestřejších školních jídelnách je poptávka

Že kampaň Pestrý jídelníček zastupuje nemalý počet rodičů, dokazují i výzkumy. Reprezentativní průzkum společnosti InsightLab z listopadu 2021 [1] ukazuje, že kromě NESEHNUTÍ by více rostlinné a bezmasé stravy ve školních jídelnách uvítalo také 69 % rodičů dětí ve věku 6-18 let. Ještě více rodičů, konkrétně 76 %, by bylo rádo, kdyby si jejich potomci mohli alespoň jedenkrát týdně k obědu ve škole zvolit čistě rostlinné jídlo. Aspoň dvakrát týdně poobědvat vyváženou rostlinnou stravu by svým dětem přálo 39 % rodičů. Ze široké nabídky možných změn jídelníčků pak respondenti nejčastěji navrhovali více ovoce a zeleniny nebo větší variabilitu jídel.

Zájem rodičů o pestřejší školní jídelníčky potvrzuje také výzkum společnosti Behavio z roku 2020 [2]. Jeho výsledky například ukazují, že chuť, pestrost a zdraví jsou pro rodiče důležitější než cena jídla. Respondenti také uvedli, že by byly ochotni připlatit za pestřejší stravu využívající například lokální nebo bio suroviny.

Pestré jídelny

Systémová změna je nutná

Proč je podle rodičů i NESEHNUTÍ potřeba změnit vyhlášku o školním stravování, je zřejmé. Na prvním místě je zdraví dětí. “Pestřejší strava s vyšším podílem rostlinných jídel by měla pozitivní vliv na životní návyky a zdraví mladých lidí. Pětina dětí ve věku jedenáct až patnáct let dnes trpí nadváhou nebo obezitou, a jejich počet stále roste [3],” vysvětluje koordinátorka kampaně Pestré jídelny Anna Neumannová z NESEHNUTÍ.

Snaha neziskové organizace může kromě zdraví a návyků mladých lidí pozitivně ovlivnit také životní prostředí, a bojovat proti plýtvání potravin. “Nadměrná produkce živočišných produktů, zejména masa, je jednou z nejvýznamnějších příčin klimatické krize [4]. Nevyhovující školní strava dnes navíc často končí v koši. Ročně české jídelny vyhodí jídlo za asi 2,5 miliardy korun,” popisuje Annin kolega Martin Hyťha.

Aby jídlo nemuselo končit mezi odpadky, je podle NESEHNUTÍ třeba změnit současný spotřební koš. Ten stanovuje povinné množství některých potravin ve školních obědech a tím často jídelnám, které se snaží o zlepšení, práci spíše komplikuje.

Školní strava pro všechny

Kromě pestřejšího jídelníčku, ve kterém bude mít větší zastoupení bezmasá a čistě rostlinná strava, podporuje NESEHNUTÍ také otevření školního stravování pro všechny mladé lidi. „Počet strávníků a strávnic, kteří se v jídelnách nemohou najíst, neustále roste. Nejde jen o studenty a studentky omezující živočišné produkty ve své stravě, ale také o lidi s alergiemi a zdravotními dietami. Ti všichni jsou ze systému školního stravování v podstatě nedobrovolně vyloučeni,” dodává Hyťha. Dobrá zpráva je, že za stravu dostupnou i pro děti se stravovacími omezeními se v loňském průzkumu postavilo 81 % rodičů.

Pestré jídelny

Čekání na změnu

Vyhlášku o školním stravování má na starost Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v součinnosti s Ministerstvem zdravotnictví, se kterými NESEHNUTÍ o změně jedná. Podpora veřejnosti je tak nyní pro úspěch kampaně klíčová. V akčním plánu Strategie bezpečnosti potravin a výživy 2030 České republiky totiž sice stojí, že školní stravovací politika je důležitým vstupním bodem zdravé výživy, dokument ale zároveň uvádí, že rychlá změna se nedá očekávat, protože vše záleží na finanční situaci a pochopení společnosti.

Jak ale ukazují výše zmíněné průzkumy, společnost nutnost reformy školního stravování dobře chápe. Nyní je potřeba přesvědčit zodpovědná ministerstva, že čas na změnu skutečně nastal. Pokud patříte k těm, který situace není lhostejná, navštivte web kampaně Pestré jídelny, kde ji můžete podpořit svým podpisem, nebo si přečíst celé znění výzvy.

Zdroje:
[1] Průzkum veřejného mínění provedla společnost InsightLab s.r.o. Průzkumu se zúčastnilo celkem 533 respondentů*ek, z toho 366 žen a 167 mužů. Šlo o rodiče, kteří mají 1 nebo více dětí ve věku 6-18 let, a které se stravuje ve školní jídelně. Byli to rodiče, kteří rozhodují nebo spolurozhodují o stravování dítěte ve školní jídelně.
[2] www.pedagogicke.info/2020/10/skolni-jidelny-hlavni-zavery-online.html
[3] www.zurnal.upol.cz/nc/zprava/clanek/hbsc-studie-ceske-deti-pribiraji-petina-z-nich-ma-problem-s-hmotnosti/
[4] sustainabledevelopment.un.org/partnership/?p=2252
redakce   03. 04. 2022   Tagy:   Kategorie: Novinky

Související články