Věděli jste, že kaše jsou předchůdkyněmi pečiva? V minulosti byla kaše základem stravy, a to i v českých zemích. Přestože byly kaše doménou spíše chudších obyvatel, znali ji i na královském dvoře. Za krále Karla IV. dokonce jáhlová kaše zakončovala hostiny, jáhlová zrníčka byla oblíbená pro svou symboliku bohatství a hojnosti. Kaše jako dezert se servírovala s ovocem a medem.
Jak je tomu dnes? Kaše nás provází především dětstvím. Nejčastější dvojku – krupičnou a ovesnou kaši zná každý. Kolik z vás má ale rádo kaše i v dospělosti? Ty, kteří odpověděli, že kaše v dospělosti nejí, bychom rádi přesvědčili o tom, že zařazovat pravidelně kaše do jídelníčku není nuda. A těm z vás, kteří mají kaše rádi i jako dospělí, snad přineseme nové tipy, jak si svoje návyky oživit a povznést talíř například pohankové kaše na vyšší level. Jdete do toho s námi? Jaké existují typy kaší?
Vařené kaše
Obilná kaše z celého zrna
Kaše z celých zrn jsou časově náročnější, ale z hlediska přínosu tělu patří k nejvýživnějším. Obiloviny patří mezi pilíře celistvé stravy a v momentě, kdy pracujeme přímo se zrnem, které je minimálně průmyslově zpracované, dodáváme tělu nejvíce minerálů a vitamínů. Obiloviny jako takové je ale nutné dobře tepelně zpracovat, aby jejich vstřebatelnost a stravitelnost byla co možná nejlepší.
Pokud budeme střídat druhy obilovin, zařadíme do jídelníčku kvalitní sacharidy, bílkoviny (zrna obsahují 8 – 14 % bílkovin) a zdravé tuky (1 – 5 %). Obilná zrna dále obsahují vitamíny skupiny B, jejichž některé podskupiny mohou být v rostlinné stravě hůře zastoupené, dále také vitamín E. Z minerálů pak vápník, železo, hořčík, měď, mangan, zinek, fosfor a další.
Sportovci a ti, na které je obyčejná kaše málo sytá si ji mohou doplnit o kvalitní rostlinný protein (např. konopný, rýžový, hrachový) a tím zvýšit poměr bílkovin v jídelníčku i sytost.
Jak připravit kvalitní obilnou kaši?
Zrno doporučujeme namočit, nemusí se máčet dlouho jako luštěniny, ale pár hodin máčení sníží obsah fytátů v zrnu a zkrátí dobu varu. Obecný poměr na obilné kaše je poměr obiloviny a vody 1 : 3. Do vody přidejte kousek mořské řasy Wakame a špetku soli. Wakame zlepší stravitelnost a solení předem zajistí jemnější chuť. Nejlépe a nejrychleji obiloviny uvaříte v tlakovém hrnci nebo v kvalitním hrnci s dvojitým dnem. Pro jemnější chuť můžete obilovinu uvařit v rostlinném mléce, a to včetně ochucených (čokoládové nebo vanilkové mléko povznese vaše kaše na snídaňové dezerty). Po uvaření kaši můžete rozmixovat nebo nechat zrna v celku.
Jaké obiloviny můžete na kaše použít? Oves, pšenici, špaldu, žito, ječmen, ale také bezlepkové „obiloviny“ jako je rýže (mléčná rýže, kulatozrnná je ideální, natural rýže je potřeba vařit alespoň hodinu i po celonočním máčení, z jasmínové rýže připravíte voňavou kaši), jáhly (jáhlová kaše se po vychladnutí dá použít i jako základ pomazánek nebo moučníků), quinoa či pohanka. Skvělou oříškovou chuť má čiroková kaše či kaše z teffu. V severní Itálii je velice oblíbená polentová kaše z mleté kukuřice.
Vločková kaše
Na sociálních sítích je jednoznačným sladkým snídaňovým favoritem ovesná kaše. Její oblibu chápeme, protože její příprava je rychlá a zároveň výživná, lahodně krémová a cenově dostupná. Ale ovesné vločky nejsou jediné vločky, které můžete na rychlejší přípravu použít. Běžně dostupné jsou i vločky pšeničné, špaldové, žitné, ječné a z bezlepkových kukuřičné, jáhlové, rýžové, pohankové, quinoové, teffové, amarantové či sójové. Na trhu seženete i různé směsi, proteinové vločky a mnoho dalšího.
U vloček je třeba vědět, zda jsou obyčejné, nezpracované nebo jsou jemné, instantní. Liší se pak délka přípravy. Celé, nezpracované je nutné povařit zhruba 10 – 15 minut, instantní nebo jemné stačí zalít horkou vodou a nechat pod pokličkou zhruba 5 – 10 minut nabobtnat anebo povařit zhruba 2 – 5 minut v závislosti na velikosti vloček a výchozí potravině.
Lahodná ovesná kaše – recept (2 porce):
- 150 g ovesných vloček
- 450 ml mandlového mléka
- 1 banán
- Špetka vanilky
Na ozdobení:
- 2 jablka
- 20 g Bio Alsanu nebo kokosového oleje
- 2 lžíce javorového sirupu
- ½ lžičky skořice
- 2 kostičky hořké čokolády
- drcené vlašské ořechy
Postup:
Ovesné vločky, mléko a vanilku dejte do rendlíku a na mírném plameni vařte do změknutí vloček. Trvá to zhruba 12 – 15 minut. Na konec vmíchejte do kaše rozmačkaný banán. Přelijte do misek. Na pánvi na trošce tuku orestujte na kostičky nakrájená jablka. Jakmile budou opečená dozlatova, přilijte javorový sirup a skořici. Promíchejte a horké rozdělte na kaši. Dozdobte hořkou čokoládou a drcenými oříšky.
Instantní kaše
V současnosti řada z nás nechce trávit přípravou jídla příliš času, tak sahá po instantních, často ovšem vysoce průmyslově zpracovaných potraviny. Patří sem třeba extrudace, což je proces, kdy se zrno za vysokého tepla, tlaku a mechanických sil, mění v trvanlivou potravinu. Zároveň se ale mění kvalita a struktura živin, a také se zvyšuje glykemický index. Extrudované potraviny jsou nicméně Informačním centrem Bezpečnosti potravin Ministerstva zdravotnictví považované za zdravé, za předpokladu, že nejsou doplněné o jednoduché cukry, ztužené tuky a další přidatné látky. Vegani a osoby citlivé na laktózu by si měli dát pozor a důkladně číst složení i proto, že instantní kaše často obsahují mléko.
Kdo se dlouhodobě věnuje zdravému stravování, instantní produkty zařazuje minimálně nebo vůbec. Za nás jsou instantní kaše dobrou volbou třeba na dovolenou či cestování, kdy není k dispozici kuchyň, nebo nemáte dostatek času připravit si vařenou verzi. Na každodenní použití instantní produkty v rámci zdravého životního stylu nedoporučujeme. Z českých značek můžeme doporučit Nominal, která má velký výběr čistých, celozrnných kaší.
Raw kaše
Raw (vitariánské) kaše jsou takové, při jejichž výrobě teplota úpravy nepřesáhne 42 (46) °C. Výhodami raw stravování je to, že tepelně neupravovaná strava si zachovává více enzymů a vitamínů, snadněji se tráví a zejména v letních měsících dokážou raw jídla příjemně ochladit a oživit jídelníček. A pokud nevíte, jako raw kaši připravit, můžete vyzkoušet náš oblíbený recept.
Snídaňová raw kaše (2 porce):
- 2 hrsti namočených kešu ořechů (stačí namočit na 2 hodiny)
- 6 lžic chia semínek
- 1 a 1/2 hrnku vody
- 8 datlí
- Muškátový oříšek, skořice, vanilka
- čerstvé ovoce a drcené lískové oříšky na ozdobu
Postup:
Namočené kešu ořechy rozmixujte s chia semínky, vodou, datlemi a špetkou muškátového oříšku, skořice a vanilky. Směs rozdělte do dvou misek a nechejte 30 minut nabobtnat. Poté ozdobte ovocem a drcenými oříšky. Výborná, že?
Fermentované kaše
Úžasnou a velice výživnou alternativou je fermentovaná kaše. Fermentací se zlepšuje stravitelnost a zvyšuje množství enzymů, které jsou prospěšné nejen trávení, ale celému tělu. Fermentovat můžete veškeré obiloviny, pokud ale nemáte s fermentací zkušenosti, doporučujeme vyzkoušet fermentovanou ovesnou kaši. Rychlá verze je taková, kdy večer zalijete jemné ovesné vločky převařenou a vychladlou vodou a necháte fermentovat přes noc. Ráno budete mít zaktivované vločky jemné chuti.
Složitější variantou je taková, když 1 díl vloček zalijete 1 dílem převařené a vychladlé vody a necháte opět přes noc stát. Ráno směs rozmixujete a přelijete do čisté (ideálně vařící vodou vypláchnuté zavařovací sklenice) a přikryjete plátýnkem. Zhruba 3x za den směs zamíchejte čistou vařečkou. Za 24 – 48 hodin (záleží na chuťových preferencích) budete mít nakyslou ovesnou kaši, která bude chutí připomínat jogurt. Skladujte v lednici a vydrží vám 3 dny. Tuto kvašenou kaši můžete vylepšit namočenými ořechy nebo naklíčenými semínky, čerstvým ovocem, sirupem a dalšími oblíbenými dochucovadly.
(Za)pečené kaše
Když už máte dost vařených kaší, alternativou můžou být kaše zapečené. Potřebujete jen rostlinné mléko nebo vodu, vločky nebo uvařené zrno a věci na dochucení. U nás doma je velice populární jáhlová kaše zapečená se švestkami, mákem a datlovým sirupem ovoněná skořicí nebo pohanková kaše z pohanky lámanky zapečená s opraženými lískovými a pekanovými ořechy, kterou dochutíte nastrouhanou sladkou hruškou. Jako posypku po upečení můžete místo běžných sladidel použít pracharandu (namleté sušené sladké hrušky), která dodá pokrmu medovou chuť. Kaše v těchto podobách můžete zařadit i jako sladké hlavní jídlo nebo dezert. Kdo by neznal rýžový nákyp či jáhelník?
Flameri
Opakem zapečených kaší jsou kaše, které se servírují, nejčastěji právě jako dezert nebo letní snídaně, ve studené formě a tím jsou Flameri. Znáte tuto pochoutku? Flameri se nejčastěji připravuje z krupičné kaše, ale můžete opět použít i kaši jáhelnou či rýžovou. Základem je uvařit ji hustější než kaši běžnou, dochutit ji již během přípravy a udělat ji sladší než běžnou snídaňovou variantu. Po uvaření stačí nalít do formiček či skleniček a nechat řádně vychladit. Servíruje se opět nejčastěji s ovocem (i kompotovaným), šlehačkou (např. od Alpra nebo z kokosového mléka v plechovce) a posypaná drcenými opraženými oříšky.
Kokosové flameri
- 400 ml kokosového mléka (např. z plechovky)
- 350 ml vody
- 170 g špaldové krupice
- 2 lžíce rozinek
- 2 lžíce slunečnicových semínek
- 2 lžíce kokosových chipsů natural
- 3 lžíce kokosového cukru (nebo jiné oblíbené zdravé sladidlo)
- K servírování: ovoce, šlehačku, drcené oříšky
Postup:
V rendlíku rozmíchejte špaldovou krupici s mlékem a vodou, přidejte cukr a na mírném plameni vařte do zhoustnutí. Na závěr vmíchejte semínka, rozinky a kokosové chipsy. Přelijte do formiček (např. silikonové na muffiny) nebo dezertních misek a po vychladnutí dejte vychladit do lednice, ideálně přes noc. Druhý den flameri vyklopte z formiček, ozdobte šlehačkou, ovocem a drcenými oříšky a můžete servírovat.
Slané kaše
Speciální kapitolou jsou kaše slané. Pokud zrovna nefandíte sladkým variantám a raději saháte po slaných jídlech anebo jen chcete vyjet ze zajetých kolejí, můžete vyzkoušet kaše i na slano.
Při přípravě slaných kaší doporučujeme používat zeleninový vývar, bylinky a výraznější koření, které dodají kaši chuť. Dochutit samotnou kaši můžete i lahůdkovým droždím, miso pastou, olejem (výborný je kvalitní olivový, ale můžete i experimentovat), strouhaným veganským sýrem, praženými semínky a dalšími pochutinami.
A čím slanou kaši dozdobit? Grilovaná, čerstvá či kvašená zelenina, opečená bílkovina v podobě tofu, seitanu, robi, marinovaných sójových plátků, tepelně upravené marinované houby, zeleninové pasty (ajvar, harissa), luštěniny (ať už v podobě celých uvařených kousků nebo pomazánek typu hummus), klíčky, semínky, oříšky, čerstvými bylinami, olivami, sušenými rajčaty. Prostě vším, co máte rádi.
Za nás je nejoblíbenější kaší, která skvěle chutná na slano, polentová kaše, ale ani klasickou verzí z vloček či například jáhel nic nezkazíte.
Polentová kaše po italsku (2 porce):
- 150 g instantní polenty
- 500 ml zeleninového vývaru
- 100 ml bílého vína
- 50 g sušených, v oleji marinovaných rajčat
- 50 g černých oliv
- čerstvé oregáno, bazalka, olivový olej, sůl, 1 lžíce lahůdkového droždí
- 200 g grilované směsi zeleniny (rajče, cuketa, lilek, žampiony)
Postup:
Polentu zalijte horkým zeleninovým vývarem, vínem, přidejte olej, promíchejte a povařte podle návodu na obalu. U instantní většinou stačí pár minut. Po uvaření vmíchejte do polenty sůl, nasekané olivy, nakrájená sušená rajčata, lahůdkové droždí a čerstvé byliny. Rozdělte do dvou talířů, dozdobte grilovanou zeleninou, zakápněte ještě olejem a můžete servírovat.
Závěr
Vyzkoušíte naše tipy? Jste dost odvážní vyzkoušet i slanou variantu? A jaké kaše patří mezi vaše favority?