Je chutnější než kuskus, výživnější než rýže, připravuje se rychleji než kroupy a má široké možnosti použití. Řeč je o bulguru, v české kuchyni stále po hříchu málo známé, i když nijak exotické surovině, která má výraznou obilnou vůni a příjemnou oříškovu příchuť. Používá se nejčastěji jako příloha, hodí do nejrůznější rizot, je možné jej využít do nádivek, vývarových polévek nebo ke zvýšení sytosti zeleninových salátů.
Obsah vitamínu A, fosforu, železa a hořčíku a minimum tuku pasuje bulgur na jasného kandidáta zdravé výživy. Díky zastoupení vlákniny podporuje činnost střev a působí také blahodárně na nervovou soustavu. Pšeničný bulgur obsahuje lepek, ale v současnosti si na něm mohou pochutnat i celiaci – k sehnání je totiž i pohankový. Má však jemnější zrna a ne vždy dosáhnete stejných výsledků jako u pšeničného.
Co je to bulgur?
Bulgur je spíše technologie zpracování zrn, než konkrétní surovina. Nejčastěji se sice získává z tvrdých odrůd pšenice, ale ve zdravých výživách dnes můžete narazit také na bulgur ze špaldy, ječmene nebo už zmiňované pohanky. Vyrábí se tak, že se zrna nejdříve namáčí, uvaří a po vysušení podrtí na menší kousky. Díky tomu je také příprava bulguru velice snadná – pokud na něj nespěcháte, nemusí se ani vařit. Stačí jej zalít horkou vodou, zabalit do utěrky a nechat zhruba třicet minut dojít.
Bulgur vs. kuskus
Dost možná pro snadnou přípravu hází mnozí bulgur do stejného pytle s kuskusem. I když je výchozí surovina – nejčastěji pšenice – často stejná, zatímco bulgur má charakter krup z celých zrn, kuskus je technicky vzato drobná těstovina, vyráběná z pšeničné krupice. Také chuť je odlišná, přesto je však v mnoha receptech možné bulgur za kuskus a naopak zaměnit. Jedním z takových jídel je znamý středomořský salát tabouleh.
Jak připravit bulgur?
Příprava bulguru se může mírně lišit podle velikosti zrn – potkat se můžete s malými úlomky až po prakticky celá zrna. Logicky tak platí, že drobnější kousky budou hotovy výrazně rychleji.
- bulgur můžete vařit na mírném ohni po dobu cca 12 – 15 minut. Je možné také bulgur odstavit po pěti minutách a nechat dojít pod pokličkou
- zalitím horkou vodou, přikrytím pokličkou a pro udržení tepla zabalením do útěrky. V tom případě je bulgur hotový za 25 – 30 minut, ale bude ještě poměrně tvrdý. Tento druh přípravy se hodí, pokud jej chcete ještě dále upravovat (např. do bulgurita)
Další tipy:
- pro lepší chuť můžete do vroucí vody místo soli přidat sypký zeleninový bujón.
- pro připravu zeleninových či houbových rizot bulgur pouze krátce povařte a v hluboké panvi nechte pro lepší chuť nasát vývar zeleniny nebo hub
Využití bulguru
Bulgur se obzvláště hodí:
- do nejrůznější rizot (místo rýže)
- využijte ho do nádivek (plněné papriky či rajčata, zapékaný lilek, balená kapusta nebo zelné listy)
- zavářku do polévky
- pro přípravu kaší nasladko i naslano
- zeleninových salátů (např. tabouleh)
Pořiďte si bulgur online ještě dnes a připravte si z něj salát nebo chutné bulgurito.
Recepty z bulguru
Inspirujte se následujícími bulgurovými recepty:
Bulgur zalijeme vařící vodou v poměru 1:2 (bulgur/voda), krátce povaříme, odstavíme a zabalíme do útěrky a necháme jej vstřebat všechnu vodu. V hluboké pánvi nebo v hrnci necháme restovat na drobno nakrájenou cibuli, přidáme na kostky nakrájený tempeh a proužky nakrájenou hlívu. Chvíli společně orestujeme, poté přidáme čajovou lžičku houbového koření, osolíme a špetku pepře, podlejeme trochou horké vody a společně krátce podusíme. Nakonec přidáme bulgur a za občasného míchání počkáme, dokud veškerý vývar nenasaje.
Tabouleh je salát původem z Libanonu, ale zabydlel se v kuchyních prakticky na celém Blízkém východě. Bulgur uvaříme ve vařící vodě do měkka (na 1 hrnek bulgur dáme 2 hrnky vody). Jakmile má správnou konzistenci, stáhneme jej z ohně a propláchneme studenou vodou. Rajčata, okurky, olivy pokrájíme na malinké kousky, mátu nasekáme a v misce vše promícháme s bulgurem. Osolíme, opepříme a omastíme olivovým olejem (nešetříme). Necháme v ledničce vychladit.
Bulgur vařte cca 15 minut ve dvojnásobném množství vody a větší špetkou soli. Na pánvi mezitím rozehřejte dvě lžičky olivového oleje, asi po dvou minutách přidejte dva stroužky najemno nakrájeného česneku, italské bylinky (oregano, bazalku, rozmarýn, tymián), čerstvě namletý pepř a na drobné růžičky rozlámaný květák a brokolici. Podlijte vše horkou vodou a nechte dusit cca 15 minut pod poklicí. Když zelenina změkla, přimíchala jsem uvařený bulgur. A protože chlapa by to asi nenasytilo, upečte k otmu ještě seitan, naložený v marinádě s javorovým sirupem, shoyu a citrónovou šťávou.
2 hrnky bulguru a jeden hrnek fazolí mungo vložíme do hrnce a zalijeme dvojnásobnou dávkou vody – tedy 6 hrníčky vody. Směs se vaří poměrně rychle, počítejte tak 15 – 20 minut dle množství. Hlídejte vyvařenou vodu a občas ochutnejte, zda jsou bulgur i mungo hotové. Bulgur s mungem smícháme se zeleninou (černé olivy, kapary, pokrájená rajčata, natrhaný salát) a nejlépe namočenými slunečnicovými semínky, osolíme – pokud tedy nepoužijeme ume ocet, který solí. Zakapeme sojovou omáčkou a můžeme si navzájem popřát dobrou chuť!
Využijeme robi nudličky, pokud máme plátky, pokrájíme je na menší kostky a necháme namarinovat (třeba v sójové omáčce). Bulgur zalijeme dvojnásobným množstvím vody, krátce povaříme a necháme pomalu pod pokličkou dojít. Mezitím na pánvi na troše oleje orestujeme robi, brokolici, přidáme hrášek a kukuřici a osolíme. Na pánev přisypeme bulgur i se zbytkem vody a necháme na mírném plameni vydusit. Před konce přidáme ještě nakrájená rajčata a okořeníme bazalkou nebo oregánem.