Zatímco v oblasti Indonésie platí za tradiční jídlo, v Česku je tempeh potravinou poměrně neznámou. V širším povědomí je znám především mezi vegetariány a vegany. Tato situace se začíná měnit v posledních letech, kdy je tempeh k sehnání nejen ve specializovaných obchodech se zdravou výživou, ale také v mnohých supermarketech. Základem tempehu jsou podobně jako u tofu sójové boby. Zatímco tofu se však vyrábí srážením sojového mléka, v tempehu jsou boby zastoupeny v celistvém tvaru, díky fermentaci prorostlé ušlechtilou plísní (například podobně jako u hermelínu).
Tempeh je možné vyrobit i v domácích podmínkách s pomocí fermentačního činidla (které seženete v některých eshopech) a inkubátoru. Nepříliš známou skutečností je fakt, že jej lze vyrobit i z dalších luštěniny (cizrna, hrách) nebo v kombinaci například s rýží. Tempeh natural je třeba dochutit a tepelně upravit (nejlépe marinovat a pokrájený na tenké plátky zprudka osmažit). K sehnání je ale také smažený, marinovaný a vůbec nejlahůdkovější, tmavý a oříškově chutnající uzený tempeh, který se dá jíst i za studena. Upravený tempeh je možné použít podle fantazie do těstovin, rizot, výborný je zapečený s bramborami nebo podušený s houbami…
Tipy Vegmania.cz na jídla z tempehu
Bulgur zalijeme vařící vodou v poměru 1:2 (bulgur/voda), krátce povaříme, odstavíme a zabalíme do útěrky a necháme jej vstřebat všechnu vodu. V hluboké pánvi nebo v hrnci necháme restovat na drobno nakrájenou cibuli, přidáme na kostky nakrájený tempeh a proužky nakrájenou hlívu. Chvíli společně orestujeme, poté přidáme čajovou lžičku houbového koření, osolíme a špetku pepře, podlejeme trochou horké vody a společně krátce podusíme. Nakonec přidáme bulgur a za občasného míchání počkáme, dokud veškerý vývar nenasaje.
Na oleji osmažíme dozlatohněda cibuli, přidáme 2 polévkové lžičky sladké a jednu pálivé papriky, promícháme, lehce zaprášíme hladkou moukou, opět promícháme, podlijeme horkou vodou, přidáme bobkový list, nové koření a ochutíme sójovou omáčkou nebo zeleninovým bujónem. Vložíme propláchnuté kysané zelí a dusíme, dokud zelí nezměkne. Vyjmene bobkový list a nové koření, zahustíme sójovou smetanou, podle chuti okyselíme octem či citrónem a v guláši prohřejeme na kostky nakrájený uzený tempeh („pustí šťávu“). Podáváme nejlépe s (celozrným) knedlíkem.
Brambory oloupeme, pokrájíme na menší kostky a v osolené a okmínované vodě vaříme do měkka. Uzený tempeh nakrájíme na kostky a osmažíme na pánvi v malém množství oleje. Jakmile dosmažíme tempeh, přidáme olej osmažíme alespoň dvě cibule, pokrájené na měsíčky. Kysané zelí propláchneme a pokrájíme. Když jsou brambory uvařené, tak slijeme vodu a rozšťoucháme. Já přidávám část zelí už do bramborové lepenice a kdo miluje zelí, tak si může dát ještě extra vedle:)
Pohanku zalijeme vařící vodou v poměru 1:2 (pohanka/voda), osolíme a krátce povaříme, odstavíme a necháme dojít. Na oleji orestujeme žampióny, jakmile začnou pouštět vodu, přidáme na kostky nakrájený tempeh. Chvíli společně orestujeme, přidáme pohanku, podjeme a za občasného míchání počkáme, dokud nenasaje veškerý vývar a chutě se spojí. Dochutíme majoránkou, rozetřeným nebo jemně nastrouhaným česnekem a pepřem.
Nudle soba (jsou z pohanky) uvařte je podle návodu na obalu. Na omáčku budete potřebovat velkou cibuli a dýni hokkaidó – pro dvě osoby zhruba polovinu menší dýně. Orestujte v menším hrnci cibulku do sklovata a přidejte dýni pokrájenou na kostičky. Chvilku restujte společně, zasypejte lžičkou kari koření, několikrát promíchněte a zalijte vodou tak, aby byly kostky téměř zakryté a na mírné plameni vařte, dokud nezměkne. Poté omáčku rozmixujte do krémové jemnosti. Na pánvi orestujte hrst na malé kousky pokrájené zelené fazolky, rozdrobte na to tempeh a dochuťte sojovou omáčkou. Na talíř nejdříve přidejte nudle, na ně omáčku a nakonec fazolky s tempehem.
Do hrnce rozdrobte jedno balení natural tempeh. Zalijte ho menším hrnkem vody, přidejte 2 lžíce sojové omáčky, 1 lžíci olivového oleje a bobkový list. Přikryjte pokličkou, přiveďte k varu a vařte 12-15 minut, dokud se většina vody nevyvaří. Obsah přemístěte do misky, vyndejte bobkové listy a dobře rozmačkejte vidličkou. Nechte vychladnout, přidejte do misy 3 lžíce sojanézy, lžíci horčice, palivé chilli omáčky, octa, sůl, pepř a dobre promíchejte. Přidejte hrnek stouhanky, 2 lžíce řas nori a těsto propracujte rukama. Tvarujte karbanátky, které ještě lehce obalte v strouhance a smažte na pánvi z obou stran cca 4 minuty.
Ve větším hrnci ve slané vodě uvaříme špagety “al dente” (moje oblíbené jsou celozrné špagety Alnatura). V pánvi na oleji osmahněte na drobnější kostky pokrájený uzený tempeh, ke konci přidejte nadrobno nasekané 2 stroužky česneku. Přidejte špagety, promíchejte a stáhněte z ohně. Přidejte na drobné kousky pokrájená sušená rajčata a olivy a omastěte panenským olivovým olejem. Kdo máte rádi pikantnější jídla, přidete k tempehu ještě nadrobno nasekanou chilli papričku nebo špagety “pokropte” trochou čerstvě pomletého pepře z mlýnku.
Připravíme si marinádu, ve které smícháme 50 ml javorového sirupu, 2-3 kapky tekutého kouře, 1/2 lžičky uzené papriky, 1/2 lžičky sušeného česneku, 1 lžíci třtinového cukru, 2 lžíce oleje, 2 lžíce sojové omáčky. Případně si můžete obměnit jednotlivé ingredience podle vašich chuťových preferencí. Tempeh pokrájíme na tenké plátky a necháme je marinovat alespoň hodinu. Plátky pak rozeskládáme na plech na pečící papír (případně potřeme zbytkem marinády) a pečeme 15 minut na 180 °C. Po 15 minutách jej obrátíme. Servírujeme v housce ala burger.