Umeocet patří mezi skvělá dochucovadla, typická pro japonskou kuchyni. Do světa se rozšířila se zájmem o makrobiotickou stravu. Je vedlejším produktem při fermentaci peckovitých plodů stromu ume. Tento ovocný strom je odrůdou meruňky, ale snad pro svůj tvar a také anglický termín ume plum vinegar se pro umeboshi vžilo označení švestičky a pro tekutinu z nich ocet.
Ve skutečnosti však o pravý ocet, jako je například ten jablečný, nejedná. Neobsahuje totiž kyselinu octovou, ale kyselinu citrónovou. Umeboshi se hned po sklizni prosolí a nechávají několik dní sušit na slunci. Poté se nakládají do slaného nálevu společně s listy shiza, které zlepšují jeho konzervační účinky a dodávají nálevu karmínově červenou barvu. Umeboshi se poté vyjmou a prodávají jako samostatný produkt. A právě zbylá tekutina se pak stáčí do lahví a prodává jako umeocet. Má slano-kyselou chuť a jeho příjemná vůně připomíná rybíz.
Kam můžete umeocet použít? Tam, kde potřebujete spojit slanou a kyselou chuť. Například:
- do tradiční čočky na kyselo, kulajdy, koprové omáčky
- pro výrobů dresingů, zálivek či marinád
- pár kapek příjemně oživí a chuťově doladí i mnohé polévky a hlavní jídla
- pro výrobu láku na nakládání kvašené zeleniny
- rozmíchaný ve sklenici vody je příjemným společníkem do letních veder
Do kulajdy, do čočky na kyselo, do salátů. A v létě pár kapek do vody. Ume ocet si zamilujete. Kupte si ume ocet v eshopu Grizly.cz.