Chia jsou drobná semínka šalvěje hispánské, jejichž původní domovinou je Latinská a Střední Amerika. Patřila mezi nejdůležitější plodiny Aztéků. V současnosti je zná doslova celý svět. Zpopularizovat je pomohl mimo jiné autor knihy Jez a běhej, ultramaratonec a dlouholetá vegan Scott Jurek. Jejich charakteristickou vlastností je totiž schopnost navázat na sebe velké množství vody a vytvořit tak objemný, ale lehký gel. Ten ocení nejen běžci dlouhých tratích, kteří se musí stravovat přímo během sportovní aktivity, ale i ti, kteří si chtějí upravit svojí tělesnou váhu. Přidáním chia do jídla totiž nabude na objemu a dříve se tak dostaví pocit sytosti.
Chia semínka jsou důležitým zdrojem bílkovin a především omega 3 mastných kyselin. Díky obsahu celé řady antioxidantů, vitaminů (především řady B) a minerálních látek (vápník, železo, zinek, draslík, hořčík, fosfor) jsou řazeny mezi tzv. superpotraviny. Chia semínka dokážou zvětšit svůj objem až 12x do formy lehkého gelu. Jak chia konzumovat? Neutrální chuť je předurčuje ke slaným i sladkým kombinacím. Můžete je přidat do své snídaňové porce cereálií, přisypat do jogurtu, kaše nebo sklenice džusu. Ve slané kuchyni chia můžeme využít např. do rizot a kuskusů či jimi zpestřit salát a lépe tak z něj získat vitaminy rozpustné v tucích.
Chia puding
Patrně nejznámější pochoutkou z těchto semínek je však chia puding. Postupy na výrobu tohoto dezertu se podle použitých ingrediencí recept od receptu malinko liší, ale hlavním principem je smíchání semínek s tekutinou a jeho ztuhnutí ve skleničce do podoby želé. Smíchat je můžete s vodou či rostlinným mlékem (obzvláště “návykové” je kokosové), oslazeným javorovým, datlovým či podobným sirupem. Poměr záleží na hustotě tekutiny, ale nejčastěji je to zhruba 1 díl chia na 4 až 5 dílů tekutiny. Během bobtnání je vhodné směs protřepat nebo promíchat, aby se gel vyvořil rovnoměrně.
Nechejte jej pak ztuhnout v lednici a nakonec je dozdobte nakrájeným ovocem, posypejte kakaem, karobem či skořicí. Ostřílenější chia pudinkáři se nebojí nových variací – třeba dvoubarevné kombinace s dolní “mléčnou” a horní ovocnou vrstvou. Dobrou chuť!